Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym – 2009

    W tym roku odbyła się już po raz drugi Konferencja Naukowo-Techniczna Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym, organizowana przez firmę BMP – wydawcę m.in. dwumiesięcznika branżowego „Chemia Przemysłowa”. Tym razem honorowym gospodarzem dwudniowej imprezy która odbyła się w Kazimierzu Dolnym, były Zakłady Azotowe „PUŁAWY”.

    Podobnie jak w roku poprzednim zwraca uwagę dość znaczna liczba referatów oraz prezentacji zgłoszonych i co najważniejsze w stu procentach wygłoszonych na konferencji. Ich tematyka dotyczyła kwestii związanych z remontami, efektywnością w utrzymaniu ruchu, monitoringiem i sterowaniem procesami produkcyjnymi wraz z elementami wizualizacji, zapobieganiem awariom, zachowaniem bezpieczeństwa pracowników i maszyn i wiele innych. W programie znalazły się zarówno prezentacje techniczne przygotowane przez przedstawicieli kilku firm związanych z branżą automatyki, zabezpieczeń, mechaniki i elektrotechniki wykorzystywanych w branży chemicznej i przetwórstwa naftowego. Dzięki nim uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oferowanymi na polskim rynku, jak również trendami rozwojowymi poszczególnych, specjalistycznych branż. Cennym uzupełnieniem były również wykłady merytoryczne prezentowane przez przedstawicieli znaczących ośrodków akademickich (AGH Kraków, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Poznańska), poruszające zagadnienia możliwości wykorzystania systemów automatyki jako elementów bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, efektywnego zarządzania parkiem maszyn technologicznych, doskonalenia procesów utrzymania ruchu czy wreszcie możliwości diagnostycznych technik termowizyjnych. Trzecim elementem Konferencji były również przygotowane w kuluarach stanowiska prezentacyjne, gdzie w wielu przypadkach można było naocznie przekonać się jak działają niektóre z omawianych w czasie referatów urządzeń i rozwiązań systemowych.

    Konferencja była również okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy praktykami i  teoretykami. Wiele wątków sygnalizowanych w czasie prezentacji, znajdowało kontynuację w czasie dyskusji kuluarowych. Spotkaniu sprzyjała miła atmosfera, ułatwiająca nawiązywanie kontaktów, rozmów i spotkań biznesowych oraz towarzyskich. Wzorem poprzedniej Konferencji na jej zakończenie uczestnicy mieli możliwość udziału w wycieczce do puławskich Zakładów Azotowych, gdzie organizatorzy przewidzieli wizytę w wybranych oddziałach, na  liniach przetwórczych oraz 130-metrowej wieży przy instalacji mocznika, pełniącej tym razem rolę wieży widokowej na całe zakłady oraz przepiękną okolicę.

    W tegorocznej Konferencji udział wzięło ok. 120 osób, co w połączeniu ze wspomnianą już sporą liczbą referatów i prelekcji wskazuje, iż jej organizacja jest ze wszech miar wskazana i znajduje szerokie zainteresowanie w gronie odbiorców dla których jest dedykowana.

    Autor: Andrzej Ożadowicz