Modne i potrzebne

Oszczędzanie energii stało się nie tylko modne, ale i potrzebne (zwłaszcza wobec trudności ekonomicznych wielu zakładów przemysłowych). Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami o oszczędnych żarówkach, „zielonych” źródłach energii (np. elektrownie wiatrowe) czy wynalazkach służących zmniejszaniu energii (choćby samochodach hybrydowych).

Okazuje się, że oszczędności kryją się niemal wszędzie. Można zaoszczędzić energię, stosując zarówno rozwiązania techniczne, jak i organizacyjne, ale można także oszczędzić koszty, wybierając tańszego dostawcę. W gruncie rzeczy niemal każdy artykuł w miesięczniku Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych w jakiś sposób związany jest z optymalizacją kosztów działania firmy, a często – właśnie z oszczędzaniem energii. Już na str. 4 możemy przeczytać o ultradźwiękach jako metodzie znajdowania nieszczelności w instalacjach przemysłowych (zarówno zawierających gazy, jak i ciecze). Detekcja wycieków i ich eliminacja przyczynia się do oszczędności energii i kosztów. Zastosowanie nowoczesnych pomp wyporowych (artykuł na str. 6), a zwłaszcza ich właściwy dobór także nie pozostaje bez wpływu na poziom zużycia energii. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o pasy napędowe – ich właściwy dobór i eksploatacja sprzyja rzadszym wymianom, dzięki czemu unika się przestojów związanych z awariami oraz planowanymi wymianami (str. 12 i raport na str. 26). A to także są oszczędności. Nie inaczej jest w przypadku pozostałych tematów w bieżącym numerze miesięcznika. Prawidłowo zorganizowana przeprowadzka zakładu to oszczędności wynikające z jak najkrótszej przerwy w produkcji (str. 15). Jak twierdzi mgr inż. Andrzej Dudek, zastosowanie smaru o bardzo dobrze dobranych właściwościach do aplikacji i warunków otoczenia może przynieść oszczędności rzędu 5%. O smarach dedykowanych do specyficznych zadań piszemy na str. 18.

Znaczne oszczędności może przynieść zastosowanie wielkoobjętościowych i wolnoobrotowych wentylatorów HVLS (High-Volume, Low-Speed) w miejsce standardowej klimatyzacji, która jest bardzo kosztowna w eksploatacji, zwłaszcza w dużych halach (str. 34). A jak sobie poradzić z audytem energii oraz wprowadzić plan zmniejszenia jej zużycia? O tym mówi artykuł na str. 40 opisujący 4 podstawowe zagadnienia planu zmniejszania zużycia energii.

Szybsza produkcja, bez przerw związanych z kontrolą jakości, identyfikacją produktów na taśmie oraz wypadkami, także przyczynia się do oszczędności. Efektywny system wizyjny opisany jest w artykule na str. 42, natomiast optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa – na str. 46. Oszczędnościom sprzyjać także może zastosowanie nowoczesnych metod zarządzania w magazynie, m.in. przez użycie odpowiedniego oprogramowania WMS.

Jak widać, każdy artykuł w naszym miesięczniku może być pomocny w uświadomieniu sobie rozległości zagadnień związanych z oszczędzaniem energii i kosztów. Służyć  temu będzie także seminarium organizowane przez wydawnictwo Trade Media International na temat „Jak zmniejszyć koszty energii w zakładach przemysłowych”, które odbędzie się już niebawem. Serdecznie zapraszam do udziału w nim i do lektury bieżącego numeru naszego miesięcznika.

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny

tk@utrzymanieruchu.pl