ORLENek – takie imię nadano walczakowi, stanowiącemu serce najnowocześniejszego kotła parowego w polskiej energetyce przemysłowej. Dla PKN Orlen buduje go w systemie „pod klucz” Rafako.
Walczak stanowiący serce kotła K8 pojawił się na budowie w Płocku 7 maja 2010 r. 1 lipca 2010 r. nadano mu uroczyście imię „ORLENek” i przy pomocy dwóch dźwigów o udźwigu 400 i 500 ton podniesiono na właściwy poziom 36 m. Płaszcz walczaka, wykonany z blachy o grubości 90 mm, średnicy 1880 mm i długości około 14 m, waży 57 t, a cały element z wyposażeniem wewnętrznym – 67 t. Nie jest to największy walczak w historii produkcji Rafako, ale największy w PKN Orlen.
– W energetyce jest kilka tradycji związanych z realizacją inwestycji. Jedną z nich jest nadawanie imienia i chrzest walczaka. To serce kotła, dlatego też ten element w taki sposób się wyróżnia – wyjaśnia Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu Rafako ds. handlowych.
– Zazwyczaj walczak nosi imię osoby odpowiedzialnej ze strony inwestora za realizację projektu. Tym razem element nazwano „ORLENek”. – Przy tej inwestycji pracuje wiele osób. Trudno wyróżnić więc tylko jedną osobę jako ojca chrzestnego – stwierdza Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. Rafinerii.
Gazowo-olejowy kocioł parowy o mocy 420 t/h, jaki buduje w Płocku Rafako, jest najnowocześniejszy w Polsce. To pierwszy kocioł w polskiej energetyce wyposażony w instalację katalitycznego odazotowania spalin (SCR) i elektrofiltr oczyszczający spaliny z kotła gazowo-olejowego.
– Spalanie takich paliw charakteryzuje się dosyć małą zawartością pyłu w spalinach. Stąd też nigdy wcześniej w kotłach o podobnych parametrach technicznych nie stosowano dodatkowych urządzeń ochrony środowiska. Ale normy emisji pyłu oraz tlenków azotu są coraz bardziej restrykcyjne, stąd inwestor zdecydował się na zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań – tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu kocioł K8 Płock w Rafako.
Budowa kotła K8 na terenie płockiej rafinerii jest pierwszą inwestycją realizowaną w ramach orlenowskiego programu ekologiczno-energetycznego.
– Założenia tych inwestycji to przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenków siarki, tlenków azotu, ale również zapewnienie rozwoju PKN Orlen. Bo ta firma bez pary, bez ciepła, bez energii nie jest w stanie funkcjonować – mówi Krystian Pater z PKN Orlen.
Kontrakt wartości blisko 200 mln zł na budowę w systemie „pod klucz” kotła parowego o mocy 420 t/h w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku podpisano 3 marca 2008 roku. W marcu 2010 r. wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. W czasie ostatnich miesięcy wybudowano fundamenty oraz wzniesiono stalową konstrukcję kotła i budynku kotłowni. 1 lipca 2010 r. uroczyście ochrzczono i podniesiono walczak stanowiący najważniejszy element kotła. Cały obiekt ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2012 r.