Elektrociepłownia pozyskująca energię z gazów pochodzących z osadów ściekowych, powstała przy Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. Inwestycja kosztowała ponad 23 mln zł, środki pozyskano m.in. z funduszy Unii Europejskiej.
O zakończeniu budowy i uruchomieniu elektrociepłowni, której realizacja rozpoczęła się w 2010 r. poinformowali we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Jak wyjaśnił prezes zarządu firmy Jacek Skarbek, uruchomiona właśnie instalacja produkuje miesięcznie średnio nieco ponad tysiąc MWh energii elektrycznej oraz ponad 3,7 tys. GJ energii cieplnej. Skarbek wyjaśnił, że prąd sprzedawany jest w tej chwili do sieci energetycznej, natomiast ciepło wykorzystywane jest w bieżącym funkcjonowaniu oczyszczalni.
Prezes poinformował, że w przyszłości także energia elektryczna będzie spożytkowywana przez oczyszczalnię: ma ona zasilać spalarnię odpadów, a ewentualne nadwyżki trafią do sieci.
Jak wyjaśnił na konferencji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, uruchomiona właśnie elektrociepłownia biogazowa jest szóstą tego typu inwestycją w Pomorskiem. „Pozostałe istnieją m.in. przy wodociągach w Słupsku i Ustce oraz przy zakładzie utylizacyjnym w gdańskich Szadółkach” – powiedział Struk dodając, że elektrociepłownia biogazowa w gdańskiej oczyszczalni jest największą spośród istniejących tego typu inwestycji w województwie.
Ciepło i prąd produkowane przez elektrociepłownię na terenie gdańskiej oczyszczalni, powstają dzięki biogazowi pozyskiwanemu w efekcie przerobu osadów ściekowych – produktu ubocznego oczyszczania ścieków. Każdego roku w Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód powstaje około 50 tys. ton osadów ściekowych.
Budowa elektrociepłowni kosztowała ponad 23 mln zł, z czego 40 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Stosowana umowa pomiędzy marszałkiem województwa a inwestorem została podpisana w sierpniu 2010 r. W 2011 r. powstały obiekty elektrociepłowni, a do listopada 2012 roku trwały próby i rozruch instalacji.