Z polskiej linii produkcyjnej zakładu Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej zjechał pięciomilionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet. Wynik ten świadczy o ogromnym popycie na tą wysokoprężną jednostkę. Konstrkacja obejmuje m.in. cztery cylindry w rzędzie po cztery zawory w każdym przy pojemności skokowej 1 248 ccm. W produkowanej od prawie 10 lat jednostce, po raz pierwszy na świecie została zastosowana technologia MultiJet, będąca ewolucją systemu Common Rail, opracowanego przez koncern Fiata w 1997 r.
Ciągłe udoskonalenia technologiczne sprawiły, że silnik 1,3 MultiJet, aktualnie produkowany w najnowszej wersji tej technologii, znanej na świecie pod nazwą MultiJet II, dostępny jest w wersjach o różnej mocy: od wersji z turbosprężarką o stałej geometrii (75 KM) po wersję z turbosprężarką o zmiennej geometrii (85 – 95 KM). Wszystkie silniki 1.3 MultiJet mają dziś wydłużone okresy serwisowe: wymiana oleju co 35 000 km, a przeglądy co 250 000 km.
1.3 MultiJet z Bielska ma na koncie wiele prestiżowych nagród, w tym m.in. „International Engine of the Year” (w kategorii samochodów o pojemności skokowej 1.0 -1.4 l) w 2005 r. Ten napęd montowany jest w wielu samochodach z gamy Fiat Group Automobiles, konkretnie w modelach Fiata: Panda, Punto, Qubo, Doblò, Strada, Fiorino, 500 i 500L, Lancii Ypsilon, Alfie Romeo MiTo, a także w samochodach konkurencyjnych marek.
Pięciomilionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet o mocy 85 KM zostanie zamontowany w Fiacie 500L, co oznacza, że pojedzie do serbskiej fabryki samochodów Fiata w miejscowości Kragujevac.
Zakład Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej – jak cała Grupa Fiata – przyjął zasady WCM (Word Class Manufacturing), międzynarodowej metodologii organizacji procesu produkcyjnego, zgodnego z najwyższymi standardami na światowym poziomie. Odznaczona w 2012 r. złotym medalem WCM polska fabryka jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w branży motoryzacyjnej. Również w tym zakładzie produkowana jest jednostka 0.9 TwinAir, dwucylindrowy silnik benzynowy, który zdobył prestiżową nagrodę „International Engine of The Year 2011”.