W tym roku przypada okrągła rocznica założenia warsztatów szkoleniowych Bosch: 1 kwietnia 1913 Robert Bosch otworzył w swoim warsztacie pierwszy dział szkoleniowy dla 16 praktykantów. Od tamtej pory ok. 100 000 dziewcząt i chłopców rozpoczęło kształcenie zawodowe w firmie Bosch, czyli, obrazowo ujmując, jest to więcej niż może pomieścić stadion olimpijski w Berlinie. W czasach Roberta Boscha po raz pierwszy zorganizowano centralny system szkolenia praktykantów, co miało na celu spełnienie ujednoliconych norm jakości.
Aktualnie Bosch kształci w swoich zakładach na świecie ponad 6 500 młodych ludzi, oferując w samych tylko Niemczech 30 kierunków szkolenia zawodowego, w wielu zawodach, takich jak specjalista IT, mikrotechnolog czy asystent ds. organizacyjnych. Szczególnie wysokim popytem cieszą się mechatronicy, ponieważ wysokie kwalifikacje w dziedzinie mechaniki oraz elektroniki zyskują coraz większe znaczenie w przemyśle i produkcji.
– Umożliwienie młodym ludziom rozpoczęcia kariery zawodowej poprzez szkolenia i praktyki uważamy za nasz obowiązek, mówi Christoph Kuebel, członek zarządu i dyrektor ds. personalnych w spółce Robert Bosch GmbH. – Dlatego także poza granicami Niemiec chcemy udostępniać naszą wieloletnią wiedzę i doświadczenie w zakresie szkolenia zawodowego, aby kształcić wykwalifikowanych pracowników zgodnie ze standardami Boscha.
Szkolenie w systemie dualnym, czyli zajęcia w szkole zawodowej czy technicznej na zmianę z praktykami w zakładzie, to oferta, która cieszy się popularnością także za granicą. Wiele zakładów Bosch na świecie, np. w Chinach, Indiach oraz Brazylii, prowadzi szkolenia wg tej sprawdzonej koncepcji. Współcześni praktykanci, poza umiejętnościami technicznymi, dzięki możliwości pracy w dużej międzynarodowej firmie, szybko zdobywają kompetencje w zakresie rozwiązywania problemów oraz kompetencje społeczne.
Również w Polsce, we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo- Handlową wdrożono w 2012 r. program szkolenia zawodowego w Fabryce Układów Hamulcowych Bosch w Mirkowie pod Wrocławiem. Partnerem Boscha w tym programie jest szkoła średnia – Lotnicze Zakłady Naukowe (LZN) z Wrocławia. Od 1 września 2012 uczniowie klasy o profilu technik-mechatronik przez co najmniej 3 godziny w tygodniu uczestniczą w zajęciach kształcących w zawodzie prowadzonych w fabryce Boscha w Mirkowie. Program polega m.in. na wprowadzeniu bardziej praktycznego modelu nauczania i daje możliwość szkolenia zawodowego na nowoczesnym sprzęcie w realnym środowisku produkcyjnym. Bardzo istotne jest również to, że absolwenci mają możliwość uzyskania dyplomu ukończenia szkoły akceptowanego przez pracodawców zarówno w Niemczech jak i w Polsce.
– W klasach pod patronatem Boscha teoretyczny program nauczania jest wzbogacony o ważne obszary obejmujące najnowsze technologie. Uczniowie po trzech latach praktyk w nowoczesnym zakładzie pracy oferującym możliwość dalszego rozwoju, bardzo chętnie wiążą się z nim na dłużej. Na zdobywanie pracowników poprzez kształcenie średniej kadry technicznej decyduje się coraz więcej firm w Polsce, szczególnie tych, którzy długofalowo podchodzą do swojej obecności i rozwoju w naszym kraju, podsumowuje Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch sp. z o.o. i reprezentantka Grupy Bosch w Polsce.
Taki rodzaj kształcenia staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dualne kształcenie oferują m.in. Bosch, MAN, Volkswagen, Hearing czy Intech.
źródło: Bosch