Specjalnie utworzone konsorcjum naukowo -przemysłowe, w którego skład wchodzą m.in. WSK Rzeszów, Politechnika Rzeszowska i Polwax opracowuje nowe technologie odlewnicze niezbędne do produkcji nowoczesnych turbin stosowanych we współczesnych silnikach lotniczych.
Projekt „Zaawansowane technologie odlewnicze” – akronim INNOCAST realizowany jest w ramach programu INNOLOT prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odpowiednie umowy zostały podpisane w grudniu. W pierwszym kwartale tego roku ruszyła realizacja wyznaczonych w projekcie zadań.
Polwax ma 3 lata na opracowanie i wdrożenie wysokojakościowych, twardych wosków odlewniczych przeznaczonych do wytwarzania najwyższej, jakości odlewów.
– Zgodnie z przyjętą przez nas strategią rozwoju na bieżąco prowadzone są prace badawczo-rozwojowe związane z opracowywaniem a następnie wdrażaniem nowych produktów dedykowanych dla przemysłu. Jednak udział w programie “INNOLOT” to zupełnie nowa, jakość i obszar działania. Nie zapominajmy, że od zawsze lotnictwo to jeden z najbardziej elitarnych i wymagających przemysłów. Na podstawie dotychczasowych prac realizowanych z różnymi placówkami naukowymi, że wymienię tylko Instytut Odlewnictwa, czy Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej wiemy, że możliwości zastosowań produktów powstających na bazie parafin, systematycznie się powiększają. Polwax nie chce być tylko beneficjentem zmian, chce być liderem i prekursorem w ich wprowadzaniu – zaznacza Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax.
Celem projektu INNOCAST (program INNOLOT) jest optymalizacja procesu odlewania w celu wytworzenia wielkogabarytowych, rdzeniowych, cienkościennych segmentów aparatów kierujących turbiny niskiego ciśnienia silnika odrzutowego GP7000. Jest to rodzina silników turbowentylatorowych przeznaczonych do stosowania w bardzo dużych szerokokadłubowych samolotów dalekiego zasięgu takich jak choćby Airbus 380.
Spółka Polwax S.A. odpowiada za realizację zadania dotyczącego opracowania i wytworzenia wysokojakościowych „twardych” wosków odlewniczych. W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace dotyczące opracowania optymalnego składu wosku (doboru odpowiednich składników), badania parametrów fizykochemicznych, technologicznych i użytkowych wosków oraz prace z zakresu optymalizacji procesu wytwarzania kompozytowych wosków odlewniczych.