Andrzej Moczulski, inżynier aplikacyjny w firmie Elhurt
Przy wyborze komputera IPC przede wszystkim ważne jest zwrócenie uwagi na zgodność parametrów technicznych z wymaganiami. Wszystkie te właściwości muszą być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Szczególnie ważne dla klienta jest zapotrzebowanie na moc komputera oraz na energię, stąd wybierane są rozwiązania low-power. Oczywiście stosunek jakości do ceny jest również bardzo istotny i tematu ceny nie da się uniknąć. Do tego dochodzi coraz większa kompaktowość komputerów – wprowadzane są coraz to nowsze, mniejsze płyty z oszczędniejszymi CPU. Klienci powinni zwracać uwagę (równolegle do parametrów technicznych) na renomę producenta na świecie i nie kierować się wyłącznie argumentem ceny.
Czynniki sprzyjające rozwojowi rynku komputerów w Polsce to przede wszystkim rosnąca liczba producentów urządzeń, w których komputer jest „mózgiem” urządzenia. Duże znaczenie ma tutaj dostępność środków unijnych przeznaczanych na modernizację zakładów, wprowadzanie nowych, oszczędniejszych, a dzięki temu wydajniejszych urządzeń oraz na prowadzenie kosztownych prac badawczych.
Obserwujemy również duże zainteresowanie branży transportowej, producentów pociągów, autobusów, samochodów, systemami komputerowymi służącymi nie tylko do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu czy spełniającymi funkcje kontrolne, ale również systemami informacji pasażerskiej.