Proaktywne utrzymanie ruchu zakłada bieżące monitorowanie maszyn i urządzeń oraz wykorzystywanie zebranych danych do zredukowania czasu i liczby przestojów. O tym, jak wprowadzić je w zakładzie oraz jakie korzyści przynosi, opowiedzą eksperci Control-Service i Danfoss Drives na webinarze 15 listopada – szczegóły poniżej.
Reaktywne i proaktywne utrzymanie ruchu
Strategie utrzymania ruchu można podzielić na reaktywne i proaktywne. Pierwsze cechują się podejmowaniem napraw już po awarii urządzeń, czemu zwykle towarzyszą wysokie koszty i ryzyka uszkodzenia innych podzespołów czy maszyn. Działania reaktywne, poza brakiem ciągłości pracy, wiążą się też z zagrożeniem dla operatorów czy osób pracujących przy liniach.
W opozycji do takiego podejścia pojawiły się działania proaktywne, czyli prewencyjne i predykcyjne, skoncentrowane na zapobieganiu awariom urządzeń w zakładowych instalacjach. Wymagają one okresowej konserwacji, ale też weryfikacji stanu maszyn i oceny wpływu poszczególnych urządzeń instalacji na odpowiednią i nieprzerwaną pracę całości.
Konserwacja zapobiegawcza przetwornic częstotliwości
Postawa proaktywna cechuje rozwiązania Danfoss wykorzystywane przez małopolską firmę Control-Service. Chodzi o usługę DrivePro® odnoszącą się do przetwornic częstotliwości (popularnie nazywanych falownikami), która obejmuje:
– wydłużony czas gwarancji
– wymianę urządzeń pod koniec cyklu życia na nowsze modele
– szybką wymianę uszkodzonej jednostki na nową lub odnowioną
– pakiety części zamiennych
– weryfikację instalacji, rozruch testowy i optymalizację ustawień
– zdalny monitoring i analizę zużycia podzespołów.
Jak zapewnić bezpieczeństwo zakładu – webinar 15 listopada
Istotną częścią DrivePro® jest Site Assesment, czyli ocena ryzyka eksploatacji urządzeń, która zawiera rekomendacje proaktywnych działań serwisowych. Obecnie audyt przetwornic częstotliwości, kontrolujących pracę innych urządzeń w zakładach, da się przeprowadzić z pomocą aplikacji mobilnej i przeglądarkowej. Program instalowany na telefonach lub tabletach pozwala zeskanować kod kresowy urządzenia i na tej podstawie pobrać wszystkie dane techniczne i historię napraw lub awarii z bazy producenta. Z kolei interfejs webowy umożliwia wygodny przegląd danych i opracowanie zaleceń odnośnie do serwisu urządzeń. Porady są dostosowane do konkretnego zakładu, a zatem uwzględniają również otoczenie, w jakim działają przetwornice oraz istotność poszczególnych urządzeń dla ciągłości pracy.
Proaktywne utrzymanie ruchu będzie tematem webinaru zaplanowanego na 10:00, 15 listopada. Eksperci Control-Service i Danfoss Drives przybliżą działanie DrivePro i pokażą, co dla zakładów produkcyjnych wynika z profesjonalnego serwisu i doradztwa. Nie obejdzie się bez przykładów z różnych branż, które odnoszą się do działań podejmowanych przy nieplanowanym przestoju, zagrożeniu zatrzymaniem instalacji chłodniczej, a także przy inwentaryzacji urządzeń.
Na godzinne spotkanie można się rejestrować na platformie gotowebinar.com: https://attendee.gotowebinar.com/register/6283091452948847120
Szczegółowe informacje o spotkaniu, wraz z agendą, są na stronie Danfoss: https://www.danfoss.com/pl-pl/about-danfoss/events/dds/webinar-drivepro-in-practice-production-without-downtime/
Bliźniacza transformacja
Zakłady produkcyjne nie funkcjonują w próżni – na ich działanie bezpośrednio bądź pośrednio wpływają rynkowe kierunki rozwoju, nazywane niekiedy bliźniaczą transformacją, czyli równoległymi zmianami cyfrowymi i środowiskowymi. Są to z jednej strony trendy dotyczące technologii, jak internet rzeczy czy przemysł 4.0, które wiążą się np. z autonomicznymi pojazdami, robotami współpracującymi oraz inteligentnymi przetwornicami. Wszystkie maszyny i urządzenia dostarczają dane dotyczące ich samych i potrzebne do analizy ich obecnego, jak również przyszłego stanu. Z drugiej strony są kwestie środowiskowe, dotyczące m.in. emisji gazów cieplarnianych czy produkcji odpadów. Jeśli chodzi o dwutlenek węgla, jego emisją można zaradzić, korzystając z odnawialnych źródeł energii, ale również podnosząc poziom efektywności energetycznej poprzez regulowanie średniej prędkości obrotowych silników z użyciem przetwornic częstotliwości.
O Control Service
Control-Service to firma z ponad 20 letnim doświadczeniem w dostarczaniu rozwiązań umożliwiających automatyzację, optymalizację i monitoring procesów produkcyjnych. Tworzone i wdrażane przez nich system są zoptymalizowane pod kątem potrzeb użytkownika, a ich celem jest obniżenie kosztów oraz podniesienie efektywności produkcji. Control-Service jest autoryzowanym dystrybutorem i partnerem serwisowym firmy Danfoss. Doświadczona kadra pracowników świadczy usługi serwisowe w całym kraju z możliwością reakcji na awarię nawet tego samego dnia. Jest to możliwe dzięki bogatemu magazynowi części zamiennych oraz dobrze wyposażonej wypożyczalni przetwornic. Kompleksowe podejście do oferowanych usług obejmuje również przeglądy okresowe, testy urządzeń na hamowni oraz szkolenia z obsługi napędów.
O Danfoss
Danfoss tworzy zaawansowane technologie, które umożliwiają budowanie lepszego jutra, opartego na inteligentnych i efektywnych rozwiązaniach. W rozwijających się miastach na całym świecie zapewniamy dostawy świeżej żywności i optymalny komfort w domach i biurach, jednocześnie odpowiadając na potrzebę zapewnienia energooszczędnej infrastruktury, połączonych systemów i zintegrowanych z nimi źródeł energii odnawialnej. Rozwiązania Danfoss znajdują zastosowanie w takich sektorach, jak chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, przetwarzanie energii, sterowanie silnikami oraz w zakresie pojazdów i maszyn przemysłowych. Początki naszej innowacyjnej inżynierii sięgają 1933 roku. Obecnie Danfoss zajmuje wiodącą pozycję na rynku, zatrudniając ponad 40 000 osób i obsługując klientów w ponad 100 krajach. Jesteśmy prywatną firmą należącą do rodziny założycieli.