AMEC liczy na silny rozwój przemysłu jądrowego w Polsce

  AMEC, międzynarodowa firma świadcząca usługi inżynieryjne i zarządzania, która została wybrana jako doradca techniczny w procesie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, liczy na silny rozwój przemysłu jądrowego w Polsce.

  AMEC liczy na silny rozwój przemysłu jądrowego w Polsce

  AMEC, międzynarodowa firma świadcząca usługi inżynieryjne i zarządzania projektami, została wybrana przez PGE EJ1 (spółkę zależną PGE Polskiej Grupy Energetycznej) dostawcą usług doradztwa technicznego w procesie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, na okres 10 lat.

  Kontrakt zostanie formalnie potwierdzony w przeciągu kilku tygodni. Jego początkowa wartość dla AMEC w ramach wymaganego zakresu prac wyniesie 39 mln funtów, z możliwością wzrostu do ok. 255 mln funtów, jeśli w ciągu 10 lat zostanie zrealizowany pełny zakres prac.

  Na krótkiej liście lokalizacji elektrowni jądrowej znalazły się dwie lokalizacje położone w pobliżu Morza Bałtyckiego: Choczewo i Żarnowiec. Intencją polskiego rządu jest uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej ok. 3000 MW do 2024 r.

  – Jest to dla AMEC istotny krok w realizacji strategii rozwoju biznesu inżynieryjnego w międzynarodowym sektorze jądrowym. AMEC ma ponad 60 lat doświadczenia w sektorze jądrowym. Wykorzystamy nasze wszystkie umiejętności przy tym kontrakcie, aby znaleźć się w czołówce podmiotów odpowiedzialnych za powstawanie przemysłu jądrowego w Polsce. Pomożemy także w stworzeniu nowych możliwości przemysłowych i inżynieryjnych w kraju – powiedział Clive White, prezes europejskiego działu czystej energii w AMEC.

  AMEC będzie świadczył wyspecjalizowane usługi, takie jak wsparcie w uzyskiwaniu licencji i pozwoleń, zarządzenie siecią dostaw i kontraktami, czy zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną zdrowia.

  – Z naszej perspektywy istotną rolę odgrywa pomoc w uzyskaniu przez naszego klienta odpowiednich możliwości w sektorze jądrowym, m.in. poprzez transfer umiejętności i wiedzy przez czas trwania kontraktu – dodał Clive White.

  AMEC zatrudni trzy firmy jako podwykonawców: WYG International, TÜV Rheinland oraz AT Kearney.