Otwarto fabrykę BASF w Środzie Śląskiej

  Ponad 90 mln euro kosztowała budowa fabryki katalizatorów samochodowych niemieckiej firmy BASF, którą w piątek otwarto w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie). W zakładzie pracuje 100 osób, a do 2016 r. inwestor zamierza zwiększyć zatrudnienie o 300 osób.

  Fabryka, która jest największym zakładem BASF w Europie produkującym katalizatory samochodowe, powstała na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Jak podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej Xavier Susterac, wiceprezes Mobile Emissions Catalysts Europa BASF, o wyborze Dolnego Śląska na lokalizację nowej fabryki zdecydowało m.in. położenie regionu. „Firmy, które współpracują z nami w produkcji katalizatorów, leżą niedaleko od Środy Śląskiej, podobnie jak odbiorcy naszych produktów” – mówił Susterac.

  Wiceprezes podkreślił, że duże znaczenie miało również pozyskanie potencjalnych pracowników. „W Polsce uczelnie wyższe kształcą wysokiej klasy specjalistów” – powiedział.

  Susterac poinformował, że otwarcie fabryki w Środzie Śląskiej podwoi zdolności produkcyjne BASF w dziedzinie katalizatorów samochodowych w Europie centralnej. „Będą tu produkowane kanalizatory najnowszej generacji” – dodał.

  Do tej pory w budowę i uruchomienie fabryki BASF zainwestował 90 mln euro. Uruchomiono dwie linie produkcyjne i zatrudniono 100 osób. Zakład będzie się rozbudowywał do 2016 r., a ostateczne nakłady inwestycje wyniosą około 150 mln euro. „W pierwszym kwartale 2016 r. powinno działać 10 linii produkcyjnych, wówczas w fabryce będzie pracować 400 osób” – podkreślił Susterac.

  Dirk Elvermann, prezes zarządu BASF Polska dodał, że Polska jest jednym z kluczowych dla tej firmy obszarów inwestycyjnych w Europie. „Nie tylko budujemy te zakłady, ale w 2013 r. przejęliśmy część biznesów firmy Ciech. Teraz priorytetem firmy jest osiągniecie pełnych mocy produkcyjnych w naszych zakładach w Polsce” – mówił Elvermann.

  Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik powiedziała, że inwestycja BASF to przykład na bardzo dobrze spożytkowaną pomoc publiczną. „Nowoczesna fabryka jest potwierdzeniem, że dzięki dotacjom z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej oraz możliwości skorzystania z przywilejów specjalnych stref ekonomicznych można z sukcesem inwestować w naszym kraju” – powiedziała wiceminister.

  Realizację inwestycji w Środzie Śląskiej od 2011 r. wpierała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

  BASF to niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne o globalnym zasięgu. W Polsce firma zatrudnia około 430 pracowników. Zakłady firmy znajdują się również w Myślenicach (Małopolskie), gdzie wytwarzane są domieszki do betonów oraz w Śremie (Wielkopolskie), gdzie produkowana jest chemia budowlana. Obroty w BASF Polska w zeszłym roku wyniosły 722 mln euro.