ArcelorMittal uruchamia produkcję długich szyn

    W walcowni dużej huty ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej zostanie oficjalnie uruchomiona produkcja nowego rodzaju szyn, o długości czterokrotnie większej od wytwarzanych tam obecnie. Spółka uważa ten projekt za strategiczny ze względu na perspektywy modernizacji sieci kolejowej w Polsce, ale także możliwości eksportowych.

    Dotychczas wytwarzane w Dąbrowie Górniczej szyny miały długość 30 m. Nowa instalacja walcowni dużej pozwoli produkować szyny o długości 120 m. Tego typu szyny są wykorzystywane w kolejach wysokich prędkości. ArcelorMittal liczy więc, że będą nie tylko szeroko wykorzystywane w Polsce podczas nadchodzącej modernizacji infrastruktury kolejowej, ale także staną się ciekawą propozycją eksportową.

    Mając na uwadze plany rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce oraz fakt, że HIPH zakłada, iż w ramach nowej perspektywy finansowej UE inwestycje w same linie kolejowe wyniosą 9 mld zł (to o ok. 2/3 więcej niż w 2013 r.), a także rosnący popyt za granicą, jest to strategiczny projekt o dużym znaczeniu dla rozwoju polskiej infrastruktury – powiedział w styczniu Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland w wywiadzie dla wnp.pl.

    W przygotowanie nowego produktu zainwestowano 36 mln EUR. Prace nad wdrożeniem tego projektu rozpoczęto już w 2011 roku, kiedy przeznaczono 4 mln EUR na zmiany konstrukcyjne jednej z walcowni.