Awaria w Bełchatowie przesuwa remont

  Nowy blok elektrowni w Bełchatowie– Awaria nie jest duża, ale jest poważna – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes PGE, Tomasz Zadroga.

  – W bloku w Bełchatowie wykonawca ma problemy techniczne, z rurociągiem w instalacji odsiarczania. Termin tegoroczny oddania bloku jest niezagrożony, ale mogę powiedzieć, że nie będzie to maj – powiedział Zadroga.

  – Awaria nie jest duża, ale jest poważna. Nie chcemy spekulować co do daty ostatecznego uruchomienia bloku. Zaryzykowałbym twierdzenie, że raczej w trzecim kwartale niż w drugim” – dodał.

  Blok o mocy 858 MW w Bełchatowie według wcześniejszych planów miał zostać uruchomiony w drugim kwartale, pod koniec kwietnia.

  W 2010 roku grupa PGE wydała na inwestycje około 5,32 mld zł wobec 3,73 mld zł rok wcześniej.

  – Zapowiadaliśmy, że ta krzywa inwestycji będzie rosnąć – powiedział prezes Zadroga.

  W segmencie energetyki konwencjonalnej grupa wydała 3,82 mld zł, w dystrybucji 1,05 mld zł, na energetykę odnawialną 192 mln zł.

  Jeszcze w tym roku PGE zamierza rozpocząć budowę bloków w Opolu opalanych węglem kamiennym o mocy 1.600-1.800 MW, których uruchomienie planowane jest na 2015 – 2016 rok. Na przełomie II/III kwartału planowany jest wybór wykonawcy.

  Trwa procedura kwalifikacyjna w przetargu na wybór wykonawcy dla bloku w Turowie o mocy 460 MW.

  Do końca II kwartału gotowa ma być koncepcja inwestycji w ZEDO. Spółka planuje budowę dwóch bloków gazowych o mocy 400-450 MW każdy, rozważa też zastąpienie wycofywanych mocy węglowych biomasą.

  Trwają prace przygotowawcze do budowy bloków opalanych gazem w Bydgoszczy, Gorzowie, Pomorzanach. Spółka rozważa też budowę elektrowni w Gdańsku w dwóch wariantach: dwa bloki gazowe o mocy 400-450 MW każdy albo dwa bloki biomasowe o mocy 230-275 MW każdy.

  Spółka podała w prezentacji, że na projekty z wykorzystaniem biomasy chce wydać w tym roku 250-300 mln zł, na projekty związane z redukcją SO2 300-400 mln zł, a na inwestycje w kopalniach 100-110 mln zł.

  Spółka rozważa eksploatowanie złoża Złoczew w okolicy Elektrowni Bełchatów, analizuje złoże Gubin w południowo-zachodniej Polsce.