Firma ABB stworzyła w Polsce nowe centrum dla branży robotyki. Picking & Packaging Engineering Center powstało w warszawskiej siedzibie spółki w Międzylesiu. Centrum specjalizuje się w aplikacjach związanych z pakowaniem i układaniem elementów, mających zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym i kosmetycznym.
„Picking” oznacza pobieranie pojedynczego elementu z linii produkcyjnej i włożenie go do opakowania detalicznego. „Packaging” to wkładanie opakowań detalicznych do zbiorczych. Następnym krokiem jest paletyzacja, czyli ułożenie opakowań zbiorczych na paletach oraz ich zafoliowanie, czyli przygotowanie do transportu.
Pomysł powołania centrum zrodził się w Polsce. Do jego wykonania włączyli się również inżynierowie z Grupy ABB, specjaliści od analiz rynku oraz przedstawiciele fabryk producenta robotów przemysłowych IRB. Do dyspozycji klientów oddana została ich wiedza, doświadczenie, a także laboratorium testowe wyposażone we w pełni zrobotyzowane symulatory linii produkcyjnych.
Centrum tworzy gotowe rozwiązania dla klientów, służy wsparciem technicznym, szkoli, a także prowadzi testy produkcyjne zaprojektowanych aplikacji. − Niejednokrotnie wiedza, doświadczenie, jak również wirtualne symulacje procesów nie dają stuprocentowej pewności realizacji procesu przekładania, pakowania i paletyzacji w zadanym reżimie produkcyjnym − mówi Robert Kowalczyk, szef dywizji robotyki ABB w Polsce. − Dopiero testy odwzorowujące rzeczywiste warunki produkcyjne gwarantują optymalizację rozwiązania i spełnienie wymagań klienta − dodaje.
Jednym z założeń Picking & Packaging Engineering Center jest wejście na rynek z propozycjami standardowych pakietów funkcjonalnych gotowych do zastosowania w poszczególnych branżach przemysłu. Oferta PPC będzie skierowana zarówno na rynek polski, jak również do krajów europejskich.
Grupa ABB posiada na całym świecie centra badawczo-rozwojowe zajmujące się rozwojem produktów i rozwiązań dla robotyki. Główne, odpowiedzialne za produkt, znajdują się w Szwecji, Norwegii i Chinach. Inne, odpowiedzialne za rozwiązania aplikacyjne, zlokalizowane są we Francji, Szwajcarii, Meksyku, Niemczech, Czechach, a obecnie także w Polsce.