Certyfikat ecomagination dla mobilnej turbiny gazowej pochodzenia lotniczego TM2500+

  Opracowana przez GE elastyczna i wysoce wydajna mobilna turbina gazowa pochodzenia lotniczego TM2500+ uzyskała certyfikat ecomagination. Zadecydowały o tym jej właściwości pozwalające na zapewnienie miastom i przemysłowi niezawodnych dostaw energii wobec wyzwań środowiskowych, ekonomicznych oraz stałego wzrostu zapotrzebowania na prąd.

  TurbinaTM2500+, po FlexAero LM6000-PH, LM6000-PCe, LM6000-PF i LMS100, jest kolejną pozycją na stale poszerzanej liście produktów GE z certyfikatem ecomagination. W porównaniu do poprzedniej wersji, TM2500, użytkownicy TM2500+ zyskują możliwość szybszego i bardziej elastycznego rozproszonego wytwarzania energii. Jednostka łączy wysoką wydajność, niższe zużycie gazu i elastyczność w zakresie stosowanych paliw, a równocześnie pozwala na redukcję emisji CO2 w segmentach 50 i 60 Hz.

  TM2500+ to koło zamachowe światowej floty turbin pochodzenia lotniczego. Bazująca na silniku GE Aviation CF6-6 jednostka, mieści się na dwóch przyczepach, co umożliwia sprawny transport powietrzny, morski lub drogowy typu roll on/roll off. W ten sposób już po kilku dniach jest w stanie produkować do 31 MW energii. TM2500+ jest mobilną wersją turbiny gazowej pochodzenia lotniczego LM2500+, która od wprowadzenia na rynek w 1969 r. pozostaje trzonem światowego portfolio GE.

  – TM2500+ nawiązuje do tradycji innowacyjności GE i amerykańskiego ducha kreatywności – powiedział Darryl Wilson, wiceprezes ds. turbin gazowych pochodzenia lotniczego w GE Power & Water. – Nasi inżynierowie wzięli na warsztat sprawdzony model TM2500 i, poprzez wdrożenie wydajnych i innowacyjnych procesów, ulepszyli go tak, że jest w stanie w zaspokajać zapotrzebowanie na nagłe, awaryjne i mobilne dostawy energii.

  Mieszcząca się na dwóch przyczepach jednostka GE została wyposażona w silnik LM2500+ gwarantujący wytwarzanie większej ilości megawatów przy wyższej wydajności. TM2500+ oferuje elastyczność w zakresie stosowanych paliw, zarówno w oparciu o gaz ziemny, jak i destylowane paliwa płynne, oraz łatwość w przechodzeniu z 50 Hz na 60 Hz. Pełną moc urządzenie osiąga w mniej niż 10 minut, a wtrysk wody pozwala na obniżenie emisji podtlenku azotu (NOx) do 25 ppm.

  W warunkach obciążenia podstawowego według normy ISO, napędzana gazem ziemnym turbina gazowa pochodzenia lotniczego TM2500+ GE osiąga wydajność rzędu 37% przy 60 Hz i 35% przy 50 Hz, wykorzystując wtrysk wody dla kontroli poziomu NOx.

  Produkty otrzymujące certyfikat ecomagination są oceniane pod kątem tego, czy umożliwiają użytkownikom znaczące i mierzalne zwiększenie efektywności w zakresie eksploatacji i ochrony środowiska. Firma consultingowa Green Order pomaga w weryfikacji rygorystycznego i złożonego procesu certyfikacji, aby zapewnić zachowanie adekwatności oraz rzetelne udokumentowanie osiąganych parametrów technicznych.

  Korzyści środowiskowe:

  • w opcji 60Hz, w porównaniu do turbiny gazowej pochodzenia lotniczego TM2500 GE, działającej w warunkach obciążenia podstawowego według normy ISO, TM2500+ emituje rocznie około 5700 mniej ton metrycznych dwutlenku węgla (CO2) przy wydajności na poziomie 30 MW, co odpowiada rocznej emisji CO2 generowanej przez 1120 samochodów poruszających się po amerykańskich drogach,

  • w opcji 50 Hz i w porównaniu turbiny gazowej pochodzenia lotniczego TM2500 GE, działającej w warunkach obciążenia podstawowego według normy ISO, TM2500+ emituje rocznie około 3800 mniej ton metrycznych dwutlenku węgla (CO2) przy wydajności na poziomie 25 megawatów, co odpowiada rocznej emisji CO2 przypadającej na 1900 samochodów poruszających się po drogach Unii Europejskiej.

  • projekt TM2500 + został udoskonalony. W rozmieszczonym na dwóch przyczepach systemie filtr powietrza wlotowego jak i zespoły wydechowe zamontowano na górze, dzięki czemu wymaga 77% mniej miejsca niż jego poprzednik.

  • zarówno filtr powietrza wlotowego jak i zespoły wydechowe są montowane bezpośrednio na górnej części głównej przyczepy, co ułatwia TM2500 + transport drogą morską, powietrzną lub drogową do nawet najbardziej odległych miejsc na całym świecie.

  • ulepszona konstrukcja TM2500+ przewiduje zwiększoną liczbę szybko-rozłączalnych elementów, które upraszczają i przyspieszają proces instalacji umożliwiając montaż i konfigurację w zaledwie jeden dzień.

  Korzyści eksploatacyjne

  • w opcji 60 Hz i przy wydajności na poziomie 30 MWw, TM2500+ zużywa rocznie około 95 000 mniej MMBTU gazu ziemnego, co przekłada się na oszczędność około 500 tys. USD w skali roku, przyjąwszy cenę gazu ziemnego wynoszącą 5,25 USD/MMBTU.

  • w opcji 50 Hz i przy wydajności na poziomie 25 MW, TM2500+ zużywa rocznie około 64 000 mniej MMBTU gazu ziemnego, co przekłada się na oszczędność około 640 tys. USD w skali roku, przyjąwszy cenę gazu ziemnego wynoszącą 10,00 USD/MMBTU.

  O ecomagination

  ecomagination to strategia biznesowa GE, której celem jest pomaganie użytkownikom w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i środowiskowym. U jej podstawy leży przekonanie GE, że rozwiązywanie problemów środowiskowych jest dochodową działalnością sprawdzającą się na całym świecie. Jest to także wyraz zobowiązania firmy do stałego podnoszenia funkcjonalności oraz inwestowania w projekty badawczo-rozwojowe, które zaowocują większą ilością innowacyjnych produktów ze znakiem ecomagination. Dzięki inicjatywie ecomagination GE jest liderem transformacji światowego rynku energetycznego, skupiając się na innowacji i inwestycjach w badania i rozwój, które mają przyspieszyć opracowywanie i rozpowszechnianie technologii czystej energii.