Chińczycy wybudują centrum technologii energetycznych w Portugalii

  Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego producenta energii elektrycznej.

  Projekt został potwierdzony przez chińską spółkę w zawartej z kierownictwem EDP umowie. Parafował ją przebywający z wizytą w Lizbonie prezes CTG Cao Guanging.

  Jak przypomniał szef chińskiej grupy, planowana na terenie Portugalii inwestycja będzie służyć szczególnie prowadzeniu badań i rozwojowi nowych technologii energetycznych, w tym pozyskiwaniu prądu ze źródeł odnawialnych.

  Obsługą nowego centrum technologicznego, o nazwie CNET R&D Centre, zajmie się zależna od CTG spółka Shanghai Investigation, Design & Research Institute (SIDRI) oraz wchodząca w skład grupy EDP firma Labelec.

  Podczas wizyty szefa CTG w Lizbonie zdefiniowano również plan wspólnej ekspansji z EDP na rynkach zagranicznych. Cao Guanging potwierdził, że obie spółki zamierzają skoncentrować swoją współpracę na Brazylii i byłych portugalskich koloniach w Afryce. W pierwszym przypadku planowane są przedsięwzięcia w budowę farm wiatrowych oraz parków fotowoltaicznych, z kolei na Czarnym Lądzie inwestycje mają dotyczyć głównie elektrowni wodnych.

  „Jesteśmy już obecni w dwóch projektach energetycznych w Mozambiku. W dalszej kolejności planowane jest wejście wspólnie z EDP na rynek angolski” – poinformował Cao Guanging.

  W grudniu 2011 r. CTG nabył oferowane przez Portugalię 21,35 proc. udziałów grupy EDP, stając się tym samym największym udziałowcem w portugalskiej grupie energetycznej. Chińczycy zapłacili za nie 2,7 mld euro, zapowiadając równocześnie inwestycje w odnawialne źródła energii w Portugalii.

  W styczniu ub.r. chiński inwestor ostatecznie zrezygnował z nabycia dodatkowych udziałów EDP. CTG pierwotnie planował kupić dodatkowe 4,14 proc. państwowych udziałów portugalskiej firmy.

  China Three Gorges obsługuje największą na świecie elektrownię wodną na rzece Jangcy – Zaporę Trzech Przełomów.