Czym jest system CMMS? Jak pomógł firmie Bombardier w utrzymaniu ruchu?

W parze z dynamicznym rozwojem przemysłu często idą także problemy, jak niedostateczna kontrola nad pracownikami, nieuporządkowana dokumentacja, brak określonych harmonogramów przeglądów. Takie sytuacje mogą wiązać się z przestojami na produkcji, co w późniejszym czasie generuje ogromne koszty. Na szczęście istnieją narzędzia, które od lat wspierają branżę produkcyjną i okołoprodukcyjną oraz działy utrzymania ruchu – systemy CMMS.

Co to jest system CMMS i jakie są jego zalety?

CMMS w praktyce oznacza narzędzie informatyczne z wieloma funkcjonalnościami wspierającymi pracę działu UR. Taki system pozwala na:

  • Znaczne przyśpieszenie dodawania zgłoszeń oraz reakcji na awarie i usterki występujące w parku maszynowym, 
  • Łatwy dostęp do dokumentacji cyfrowej w tym danych o wcześniejszych zdarzeniach,
  • Ułatwienie zarządzania harmonogramami pracowników oraz sprawniejszą organizację prac prewencyjnych i remontowych,
  • Zarządzanie magazynem,
  • Analizę raportową przeprowadzanych działań, wskaźników oraz kosztów.

A to tylko kropla w morzu możliwości i zalet jakie niesie za sobą korzystanie z systemu CMMS.

Warto tutaj wspomnieć, że niektóre przedsiębiorstwa zlecają firmom informatycznym wykonanie systemu niestandardowego, zazwyczaj z niecodziennymi funkcjonalnościami/konfiguracjami. Istnieją jednak systemy, takie jak CMMS Profesal Maintenance, które oferują nie tylko integracje z innymi systemami (np. EAM/ERP/MES), ale również wdrożenie funkcjonalności na życzenie klienta. Jeśli spojrzelibyśmy na wykres w akapicie wyżej, moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że wybierając wysoce konfigurowalny system możemy mieć coś więcej niż 78% przedsiębiorstw. To ogromna przewaga w tak dynamicznej branży, jaką jest przemysł!

Jaki system wybrać? – CMMS Profesal Maintenance 

CMMS Profesal Maintenance umożliwia cyfryzację i zwiększenie produktywności działu UR. Najważniejsze aspekty wyróżniające system to wysoka możliwość konfiguracji i dostosowania funkcjonalności, możliwość integracji z innymi systemami, a także zastosowanie elementów Lean Manufacturing’u. Firma Profesal cechuje się wyjątkowym, indywidualnym podejściem do klienta, co czyni nasz system wyjątkowym!

Jak system CMMS pomógł firmie Bombardier?

Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. to wiodący w Polsce producent nowoczesnych systemów i urządzeń kierowania, sterowania i nadzoru ruchu pojazdów szynowych. Firma potrzebowała systemu, który byłby wsparciem dla służb utrzymania ruchu i pozwalałby na dodawanie w sposób szybki zgłoszeń awarii przez obszar produkcji. W związku z tym, Bombardier zdecydował się na system CMMS Profesal Maintenance i korzysta z niego już od 2019 roku. Dzięki wysokiej możliwości dostosowania funkcjonalności stworzono system szyty na miarę! Wdrożono końcówkę mobilną oraz aplikację dla pracowników obszaru produkcji, którzy dzięki niej w sposób szybki są w stanie dodać zgłoszenie serwisowe, a także sprawdzić stan jego realizacji. Jak mówią sami pracownicy firmy, dzięki systemowi CMMS znacząco poprawiła się komunikacja pomiędzy działami firmy, poprawił się także komfort i efektywność pracy UR w związku z wdrożeniem systemu wizualizacji danych na ekranach telewizorów. Więcej o tych funkcjonalnościach przeczytacie na stronie naszego rozwiązania.

FAQ

Ile trwa wdrożenie systemu?

Wdrożenie systemu przebiega etapowo, a zależnie od ilości prac oraz szybkości dostosowania się pracowników do działania w systemie, może trwać średnio od 2 do 4 miesięcy.

Czy pracownicy w mojej firmie poradzą sobie z obsługą systemu?

System Profesal Maintenance to narzędzie intuicyjne, z którym każdy sobie poradzi. Zaprojektowany jest na wzór programów pakietu Office, którego z pewnością używał każdy przynajmniej raz w życiu, co znacząco obniża próg wejścia. Nasi pracownicy pokażą Wam jak używać systemu i jego funkcjonalności. Jeśli korzystanie z systemu sprawiałoby jakieś trudności oferujemy także szkolenia zdalne lub stacjonarne.

Dla jakiej wielkości firmy opłaca się wdrożyć CMMS?

System CMMS warto wdrożyć w każdej firmie, która ma własną infrastrukturę maszynową i chciałaby zoptymalizować swoje nakłady w tym obszarze. 

Czy system CMMS Profesal Maintenance sprawdzi się tylko w firmach produkcyjnych?

Wszystkie przedsiębiorstwa wymagają skutecznego zarządzania. Firma Profesal od lat współpracuje z przedsiębiorstwami z branży inżynieryjnej, konserwacyjno-remontowej, spożywczej, a nawet z branży zarządzania nieruchomościami czy szkoleniowej.


Prefesal