Ślizg, toczenie, oszczędzanie: igus rozszerza modułowy system e-prowadnika E4.1 dla długich przesuwów

Nowe rolki i podkładki ślizgowe do modernizacji istniejących systemów, obniżają koszty i zwiększają żywotność e-prowadników E4.1. (Źródło: igus)

Nowe rolki i nakładki ślizgowe do modernizacji obniżają koszty oraz zwiększają żywotność e-prowadnika E4.1

Systemy zasilania firmy igus są ulubionymi rozwiązaniami dla bezpiecznego prowadzenia przewodów i węży podczas długich przesuwów. W większości zastosowań klienci stawiają na wytrzymały, uniwersalny, modułowy system e-prowadnika E4.1. Firma igus rozszerzyła teraz ten sprawdzony system o nakładki ślizgowe i ogniwa z rolką w celu umożliwienia szybkiej modernizacji. Dzięki temu klienci, przy zastosowaniach w środowiskach o wysokim zapyleniu, jak również z bardzo wysokimi prędkościami lub ekstremalnymi długościami przesuwu, mogą szybko i opłacalnie zwiększyć żywotność swoich systemów.

Ponad 25 000 e-prowadników firmy igus porusza się każdego roku na długich dystansach, czy to w dźwigach STS, układarkach magazynowych, czy też robotach kartezjańskich. We wszystkich tych obszarach zastosowań, użytkownicy na całym świecie polegają na wytrzymałym i modułowym systemie e-prowadnika E4.1 od igus. System zasilania charakteryzuje się wysoką sztywnością skrętną,  przy czym jest cichy oraz posiada możliwość regulacji wysokości i szerokości. W 90 procentach zastosowań ślizgowych, E4.1 jest uniwersalnym rozwiązaniem. Aby wydłużyć żywotność e-prowadnika, szczególnie w środowiskach o wysokim zapyleniu, firma igus wprowadziła nadkładki ślizgowe, za pomocą których można łatwo usprawnić pracę prowadnika. Zoptymalizowane pod kątem zużycia elementy ślizgowe można łatwo zamontować do ogniwa prowadnika, wzdłuż jego promienia wewnętrznego. Są one wykonane z wysoce odpornego na ścieranie polimeru igumid, który może podwoić żywotność systemu zasilania przy szybkościach przesuwu wynoszących od 1 do 3 m/s.

W zależności od rodzaju zastosowania, przy dłuższych przesuwach zaleca się stosowanie nakładek ślizgowych lub rolek. (Źródło: igus)

Bezpieczne toczenie przy wysokich prędkościach

Firma igus posiada w swoim asortymencie ogniwa prowadników z rolkami już od ponad 20 lat. Redukują one siły ciągnące i pchające na długich przesuwach oraz zapewniają znacznie dłuższą żywotność systemu zasilania. Dlatego firma igus opracowała, specjalnie dla swojego modułowego systemu E4.1, nowe, zoptymalizowane ogniwa rolkowe w dwóch rozmiarach. Ich zastosowanie jest szczególnie opłacalne przy wysokich prędkościach do 10 m/s lub przy bardzo długich przesuwach. Rolki redukują moc napędu nawet o 37 procent, co znacznie oszczędza zużycie energii. Nowe ogniwa rolkowe i nakładki ślizgowe zapewniają indywidualny system zasilania dla każdego specjalnego zastosowania od 12 m do 500 m przesuwu. „Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie pod względem technicznym i ekonomicznym, doradzamy klientowi indywidualnie” – mówi Hubert Kowalczyk, manager ds. e-prowadników w firmie igus Sp. z o.o. „W przyszłości użytkownicy będą mogli uzyskać propozycję optymalnego rozwiązania dla e-prowadnika do długich przesuwów, online, za pośrednictwem eksperckiej aplikacji. W zależności od miejsca zastosowania i parametrów, odpowiedni e-prowadnik E4.1 oferowany jest klasycznie w rynnie lub, w szczególnych przypadkach, z podkładką ślizgową lub elementami rolkowymi”. Opcjonalnie, wszystkie e-prowadniki igus mogą być wyposażone w inteligentne systemy do monitorowania stanu i konserwacji predykcyjnej.


igus