Daimler zbuduje fabrykę silników na Dolnym Śląsku

  Frank Deiss, szef produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars i manager fabryki Mercedes-Benz w Untertürkheim oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Źródło mat. prasowe Daimler

  Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Fabryka ma powstać w Jaworze na zachód od Wrocławia. Produkcja powinna ruszyć za trzy lata.

  To pierwsza taka deklaracja dużego zachodniego koncernu za kadencji obecnego rządu. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że będzie ich więcej. – Na takich przedsięwzięciach nam zależy i będziemy pracować nad tym, aby było ich jak najwięcej. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział wicepremier.

  Wicepremier podkreśla wartość polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej. – Jestem przekonany, że ta inwestycja wzmocni polsko-niemiecką współpracę gospodarczą. Ma ona też wymiar symboliczny, bo w tym roku obchodzimy 25-lecie zawarcia traktatu o współpracy z 1991 roku – dodaje.

  źródło materiały prasowe Daimler

  Fabryka w Jaworze byłaby drugim zakładem produkującym silniki Mercedes Benz Cars poza granicami Niemiec. Daimler zastrzega jednak, że realizacja tych planów zależy od „warunków ramowych” – innymi słowy od subwencji, na które liczy koncern. Wsparcie państwa może polegać na braku opodatkowania w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej – i takie rozwiązanie proponuje rząd. Wicepremier dodał, że pomoc publiczna nie była jednak tym elementem, którym Polska konkurowała z innymi krajami o inwestycję. – Konkurowaliśmy wykwalifikowaną kadrą, naszymi obietnicami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego. Krótko mówiąc, ludzie są najważniejsi, również dla takiego inwestora, jak Mercedes – zaznaczył.

  Podkreślił, że udział Polski w tej inwestycji jest jeszcze ,,kwestią ostatecznych uzgodnień”. – Nie jest to kwota jakaś znacząca w porównaniu do skali tej inwestycji, gdzie w pierwszej fazie ma ona wynieść kilkaset mln euro, w drugiej i trzeciej fazie – jeśli one by nastąpiły – jeszcze kolejne kilkaset mln euro – powiedział wicepremier.

  W przypadku powstania fabryki Daimler zainwestowałby w Polsce co najmniej 2 mld euro. 500 mln to inwestycja w trakcie pierwszej fazy budowy. Rozpoczęcie produkcji zaplanowane jest wstępnie na 2019 rok.

  źródło materiały prasowe Daimler

  Silniki z polskiej fabryki dla niemieckiego koncernu

  W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowskie. Na pierwszym etapie przewidziano inwestycje w wysokości 500 milionów euro. Agencja dpa odnotowuje, że rzecznik Daimlera nie potrafił jeszcze powiedzieć, ile miejsc pracy zapewni fabryka w Jaworze. Jednak polskie Ministerstwo Rozwoju podaje, że w fabryce znajdzie zatrudnienie kilkaset osób.

  Fabryka powstanie na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 Jawor (DSAG-S3), części Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje ma ponad 460 hektarów i pod tym względem jest to największy w Polsce teren inwestycyjny w jednym kawałku.

  Autor: źródło Money.pl