Debata „Uwaga! Podróbki”

    Tematowi podróbek i skutków stosowania materiałów zastępczych poświęcona była debata zorganizowana przez redakcję Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych podczas tegorocznych targów HPS w Katowicach. W gronie ekspertów, którzy wzięli udział w debacie, znaleźli się:  Janusz Toman z firmy Expert z Cieszyna (będącej przedstawicielem firmy Kleentek), Tomasz Gonsiorczyk – Dyrektor ds. Rozwoju Sieci Dystrybucji Przemysłowej SKF oraz Robert Olkiewicz – Distribution Account Manager Poland firmy Fluke Industrial.

    Dyskusję poprzedziły krótkie prezentacje zaproszonych gości. Tomasz Gonsiorczyk zaprezentował skutki zastosowania podrobionego łożyska w jednym z przedsiębiorstw, co spowodowało straty w produkcji oraz niemałe koszty. Janusz Toman opowiedział o fałszowaniu olejów oraz skutkach zastosowania olejów zanieczyszczonych. Z kolei Robert Olkiewicz przedstawił problem stosowania tańszych zamienników markowych mierników.

    Do wyobraźni uczestników debaty bardzo przemawiały materiały przygotowane przez ekspertów.  Zdjęcie filtra oleju z wyraźnymi zanieczyszczeniami spowodowanymi użyciem zabrudzonego zbiornika, zniszczone łożysko, które nie wytrzymało nominalnych obciążeń czy też film pokazujący wybuchający miernik, który rzekomo odpowiadał wszelkim normom świetnie zilustrowały tezę, że  nie warto jest stosować tanich, ale nie oryginalnych produktów nie spełniających wymagań użytkownika oraz norm przewidzianych dla produktów oryginalnych.

    Prelegenci podkreślali niską świadomość problemów wynikających ze stosowania tanich zamienników lub fałszowanych produktów, ale także stwierdzili, że czasem trudno jest odróżnić produkty oryginalne od sfałszowanych. Zapobiegać temu może m.in. odpowiednie znakowanie przedmiotów, m.in. z wykorzystaniem  metody DPM (o której możecie Państwo przeczytać w listopadowym wydaniu UR), o czym przekonywał obecny na sali Radosław Sawa z firmy HDF. Wiele cennych uwag do dyskusji wniósł także Andrzej Grabowski  – specjalista-diagnosta z EC Nowa w Dąbrowie Górniczej. Wspominał o  trudnościach w diagnostyce łożysk, nieprawidłowościach przy sprzedaży olejów oraz niedostosowaniu niektórych norm do praktyki produkcyjnej.

    Zapis debaty pojawi się już wkrótce na łamach Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych.