Tomasz Napieralski, Account Manager w firmie Unisystem
Wystarczy podstawowa analiza polskiego rynku komputerów przemysłowych, aby dostrzec pewną prawidłowość. W architekturze płyt, obsługiwanych przez nie peryferiach, a nawet w umiejscowieniu komponentów na płycie została przyjęta pewna konwencja. W efekcie bardzo wielu producentów oferuje dokładnie te same płyty, różniące się od siebie tylko nieznacznie ceną.
Dodatkowo nie zawsze jest wyprowadzony na płycie ten zestaw peryferii, który jest potrzebny w projekcie – w ten sposób najczęściej otrzymujemy zbyt rozbudowaną funkcjonalność.
Z pozoru mała różnica często uniemożliwia użycie danej płyty w projekcie. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego nie możemy otrzymać od producenta dokładnie takiej płyty, jakiej potrzebujemy?
Rozwiązanie jest proste, potrzebujemy czegoś „szytego na miarę”. Niektórzy z producentów umożliwiają pełną lub częściową modyfikację płyty. Stawia ona przed użytkownikiem nieograniczone możliwości deweloperskie, pozwalając na otrzymanie produktu przeznaczonego do konkretnego projektu, a często również zdecydowanie tańszego niż standardowy. W ten sposób można czynnie współuczestniczyć w projekcie płyty przez zlecanie produkcji w fabryce producenta.