Do kupna największe polskie huty szkła

  Syndyk krośnieńskich Hut Szkła Krosno znajdujących się w upadłości likwidacyjnej ogłosił przetarg na kupno zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Cenę wywoławcza netto ustalono na 190 mln zł.

  Otwarcie, rozpoznanie, wybór i zatwierdzenie ofert nastąpi w dniu 1 kwietnia 2014 r. o godz. 12:00 w Sądzie Rejonowym w Krośnie V Wydział Gospodarczy

  Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno” są producentem sodowego szkła gospodarczego. Wizytówką spółki jest także szkło formowane tradycyjną metodą ręczną w bardzo szerokiej gamie produktowej – od finezyjnych kieliszków po duże wazony. Znaczącą pozycję w ofercie handlowej firmy stanowi również szkło stołowe formowane mechanicznie.

  Dlaczego jednak dochodzi do sprzedaży spółek wchodzących w skład Hut Szkła Krosno? Należy wrócić się do połowy ubiegłej dekady. Firma w dużej mierze postawiła na eksport dolarowy. Jednak w 2007 roku umacniająca się złotówka spowodowała, że eksport był coraz mniej opłacalny. Na początku 2008 r. w ogóle przestał się opłacać. Jakby tego było mało drastycznie wzrosła cena gazu.

  Ostatecznie spółkę dobiła sprawa tzw. opcji walutowych. W styczniu 2009 r. spółka ujawniła, że stała się niewypłacalna z powodu 37 mln zł strat na nich. Zobowiązania i zadłużenie spółki przekroczyły wartość aktywów.

  27 marca 2009 r. Sąd Rejonowy w Krośnie ogłosił upadłość Krośnieńskich Hut Szkła obejmującą likwidację majątku.

  W 2012 roku syndyk próbował sprzedać spółkę w całości, chętnych jednak nie było.

  Teraz próbuje sprzedać poszczególne spółki. Zdaniem specjalistów to może okazać się rozwiązaniem. Niektóre z oferowanych spółkach są bowiem dość atrakcyjne.