Volkswagen planuje fabrykę w Polsce

  Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen zamierza zbudować w Polsce nową fabrykę samochodów – podał w środę dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W fabryce, która ma powstać w okolicach Poznania, ma być produkowany samochód dostawczy Crafter.

  Jak pisze „FAZ”, decyzja o inwestycji w wysokości ponad pół miliarda euro zapada już na szczeblu wewnętrznym. Konieczna jest jednak jeszcze oficjalna decyzja rady nadzorczej koncernu. Zgoda rady nadzorczej spodziewana jest przed konferencją prasową 13 marca.

  Nową inwestycję motoryzacyjną w Polsce zapowiadał w minionych miesiącach wicepremier Janusz Piechociński, nie podając jednak szczegółów planowanego projektu.

  Samochód dostawczy Crafter produkowany był dotychczas w kooperacji z Daimlerem. Współpraca VW z Daimlerem przy tym projekcie skończy się w 2016 roku i nie planuje się jej odnowienia.

  W Poznaniu istnieje już fabryka VW, w której produkowane są modele Caddy i T5. Spółka-córka VW produkuje w Poznaniu autobusy miejskie. Mocną stroną Poznania jest też siec kooperantów.

  Nowa fabryka ma produkować 70 tys. samochodów rocznie.