Dwa w jednym: Leuze wprowadza na rynek pierwszy na świecie kombinowany czujnik widełkowy GSX

Nowy, kombinowany czujnik GSX14E uzupełnia szeroką gamę czujników widełkowych firmy Leuze.

Dzięki  nowemu, kombinowanemu czujnikowi widełkowemu GSX firma Leuze po raz kolejny prezentuje innowację produktową w skali światowej. Urządzenie łączy w sobie zalety czujników optoelektronicznych i ultradźwiękowych, stanowiąc optymalne rozwiązanie dla maszyn do etykietowania używanych w przemyśle opakowaniowym. 

Wprowadzając  na rynek pierwszy na świecie łączony czujnik widełkowy GSX,  firma Leuze kontynuuje wieloletnią tradycję bycia innowatorem i prekursorem rozwiązań technologicznych. Firma Leuze wynalazła nie tylko pierwszy czujnik widełkowy do etykiet  GS05, ale także opracowała pierwszy ultradźwiękowy czujnik widełkowy  GSU14. Obecna innowacja firmy – czujnik GSX (dostępny w różnych wersjach) – uzupełnia gamę produktów Leuze z zakresu czujników widełkowych, dodając  model kombinowany, który potrafi wykorzystać zarówno właściwości światła, jak i ultradźwięków. Łączy w ten sposób zalety wariantów optycznych z funkcjami rozwiązań ultradźwiękowych, stanowiąc najlepszy wybór do maszyn etykietujących stosowanych w przemyśle opakowaniowym. To innowacyjne rozwiązanie podkreśla kolejny raz wieloletnie doświadczenie i wiedzę aplikacyjną pracowników firmy Leuze (Sensor People) w dziedzinie automatyki przemysłowej.

Wykrywanie nieprzezroczystych etykiet na różnych kombinacjach nośników stosowanych
w maszynach etykietujących.

Firma Leuze rozszerza  ofertę czujników widełkowych

Umieszczanie na produktach i opakowaniach etykiet  o wielu kształtach i rozmiarach, wykonanych z różnych materiałów  to jedno z podstawowych zadań  w branży opakowaniowej realizowane za pomocą specjalnych maszyn. Precyzyjne pozycjonowanie etykiety wymaga bezpiecznej i niezawodnej detekcji – nawet przy dużych prędkościach przenośnika. Zadanie to realizują czujniki widełkowe, które mieszczą  w jednym urządzeniu  nadajnik i odbiornik, zapewniając wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenia te są nie tylko bardzo czułe, ale także łatwe w montażu i nie wymagają żadnego ustawienia.  Do realizacji tego typu  zadań firma Leuze oferowała do tej pory dwa rodzaje czujników widełkowych: optyczne i  ultradźwiękowe. Obecnie  dostępny jest nowy model czujnika, który wykorzystuje oba sposoby detekcji. W ten sposób firma Leuze zaprezentowała kolejny pionierski w skali światowej produkt,  uzupełniając oferowany przez siebie  asortyment.

Dwa w jednym: nowy czujnik widełkowy GSX14E

Model GSX  to pierwszy czujnik widełkowy na świecie wykorzystujący dwie metody detekcji:

ultradźwiękową i optyczną. Łączy w sobie zalety obu zasad działania, dzięki czemu  jego zakres zastosowania jest bardzo elastyczny. Niezawodnie, szybko i precyzyjnie wykrywa szeroką gamę etykiet niezależnie od właściwości powierzchni i materiału, z którego zostały wykonane. Zwiększa to przepustowość maszyn i pozwala uniknąć przestojów. Dzięki optycznej zasadzie działania urządzenie jest w stanie niezawodnie wykryć nawet etykiety wykonane z niejednorodnego, kawitowanego tworzywa BOPP (folii propylenowej orientowanej dwuosiowo). Nowy czujnik widełkowy szczególnie dobrze sprawdza się w zastosowaniach wymagających detekcji różnego typu etykiet. Do tej pory zadanie to wymagało  często korzystania z  kilku różnych czujników.  Obecnie użytkownicy oszczędzają nie tylko miejsce, ale także  czas oraz ograniczają koszty instalacji. Nowy czujnik widełkowy można szybko i łatwo skonfigurować za pomocą przycisku uczenia w celu rozpoznania kombinacji nośnika etykiet. Wymagana jest tylko jedna uniwersalna pozycja montażowa dla wszystkich obiektów. 

IO-Link do łatwej konfiguracji i zarządzania recepturami

Nowy czujnik widełkowy GSX posiada interfejs IO-Link, który służy do łatwej, szybkiej
i ekonomicznej konfiguracji urządzenia. Interfejs można wykorzystywać m.in. do zdalnego uczenia lub blokowania przycisków. Ponadto możliwość zarządzania recepturami  procesowymi ułatwia zmianę formatu podczas wymiany rolek. Oznacza to, że przy zmianie rolek na inny format etykiety nie jest konieczne ponowne uczenie czujnika. Format można szybko zmienić, wybierając odpowiedni zestaw parametrów dla danych wymiarów etykiety. Wybór parametrów odbywa się bezpośrednio na maszynie etykietującej za pomocą interfejsu HMI. Ogranicza to nie tylko czas konfiguracji, ale także zwiększa wydajność produkcji i sprawia, że ​​system staje się bardziej ekonomiczny.

Wykrywanie przezroczystych lub półprzezroczystych etykiet na różnych kombinacjach nośników wykorzystywanych w etykieciarkach.

Więcej: www.leuze.com/en/gsx

Kontakt pod adresem info.pl@leuze.com