Fabryka Opla przyspiesza

  Gliwicka fabryka Opla, w której w tym tygodniu ponownie ruszyła praca na trzy zmiany, spodziewa się w tym roku znaczącego wzrostu produkcji, głównie dzięki popytowi na model Opla Astra IV – wynika z informacji General Motors Poland.

  – Nie podajemy dokładnych prognoz produkcyjnych, z całą pewnością jednak można mówić o znaczącym wzroście produkcji. Popyt na model astra IV przerósł nasze oczekiwania – mówi Klara Ufnalewska z GM Poland.

  W ub.roku gliwicka fabryka Opla została dotknięta kryzysem na rynku motoryzacyjnym, zmniejszając produkcję o ponad 43,5%; z taśm produkcyjnych zakładu zjechało 96 697 samochodów wobec 171 644 rok wcześniej. Nowej Astry IV, której produkcja ruszyła w listopadzie, było 11 tys. 235.

  Oprócz Gliwic, Astra IV wytwarzana jest także w fabryce w Ellesmere Port w Anglii.

  Wznowienie po blisko 1,5-rocznej przerwie pracy na trzy zmiany to odpowiedź na wzmożone zapotrzebowanie na Astrę IV. Jak powiedziała Ufnalewska, uruchomienie trzeciej zmiany wiązało się z zatrudnieniem w ostatnich miesiącach ok. 650 osób, przyjętych przez agencje pracy tymczasowej. Zatrudnienie zwiększyli też niektórzy dostawcy gliwickiego Opla.

  Półtora roku temu, w związku z kryzysem, Opel zmniejszył w Gliwicach zatrudnienie o ok. 500 osób, nie licząc redukcji w firmach kooperujących. Zatrudnienie zmniejszyło się wówczas do ok. 2,5 tys. pracowników.

  W rekordowym roku 2007 z taśm produkcyjnych gliwickiej fabryki zjechało 187 tys. 265 samochodów.