Farma wiatrowa w Żeńsku zasilana turbinami GE oddana do eksploatacji

  Firmy KSM Energia Sp. z o.o. i Renpro Sp. z o.o., deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowały eksploatację Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko w północno-zachodniej Polsce niedaleko miejscowości Krzęcin. Inwestycja, która składa się z trzech turbin wiatrowych 2.5-100 dostarczonych przez GE (NYSE:GE) zwiększy krajową produkcję energii ze źródeł odnawialnych i pomoże przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

  Właściciel inwestycji – Spółka KSM Energia Sp. z o.o. – zrealizowała budowę projektu pod kierunkiem swojego większościowego udziałowca, którym jest firma Renpro Sp. z o.o. Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 m i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.

  – Otwarcie Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko to ważny krok w rozwoju spółek KSM Energia i Renpro. Wierzymy, że nasza inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju Gminy Krzęcin, ale także wesprze realizację krajowych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla – powiedział Grzegorz Małaszuk, prezes KSM Energia, podczas uroczystej ceremonii oddania inwestycji do użytku.

  Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który przekazał na jego rzecz ponad 11 mln zł przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 mln zł.

  Warto podkreślić, że projekt Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko został zrealizowany przez polskie firmy, a jego wdrożenie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych elektrowni wiatrowych w regionie. Inwestycja przybliża Polskę do spełnienia unijnego wymogu dotyczącego produkcji 15% energii krajowej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020. Liczymy na dalszą współpracę z GE przy kolejnych projektach wiatrowych – powiedział Norbert Kiderys, Prezes Zarządu Renpro.

  Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia Sp. z o.o. kompleksową dziesięcioletnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.

  – Dzisiejszy dzień to okazja do świętowania doskonałej współpracy pomiędzy KSM Energia Sp. z o.o., Renpro Sp. z o.o. oraz GE Energy – powiedział Stephan Ritter, Dyrektor Zarządzający sektorem ds. energii odnawialnej GE.  – Klient bardzo dobrze przygotował teren przeznaczony pod inwestycję, natomiast firma GE, zapewniając całą potrzebną infrastrukturę, po raz kolejny udowodniła, że międzynarodowa współpraca jest jedną z naszych najmocniejszych stron. Nasz zespół instalacyjny zrobił wszystko, co w jego mocy, aby Elektrownia Wiatrowa Żeńsko mogła rozpocząć produkcję energii zgodnie z planem – dodał Ritter. 

  Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie GE o mocy 1,5 MW, która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej – na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.

  www.ge.com/energy