FM Logistic otwiera w Rumunii specjalistyczny magazyn farmaceutyczny o wartości 20 milionów euro

Fot. FM Logistic

Francuski dostawca usług logistycznych i transportowych, firma FM Logistic, otworzyła w Bukareszcie specjalistyczny magazyn chłodniczy o wartości 20 milionów euro, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rozwijającej się branży farmaceutycznej i sektorowi opieki zdrowotnej w Rumunii.

Obiekt o powierzchni 10 000 mumożliwia odbiór, przechowywanie oraz dystrybucję materiałów wrażliwych na temperaturę, takich jak szczepionki, produkty farmaceutyczne i zaopatrzenie medyczne.

Magazyn działa zgodnie z zasadami Dobrych Praktyk Dystrybucji (GDP) oraz Dobrych Praktyk Magazynowania (GSP) dla produktów farmaceutycznych. Umożliwia przechowywanie w różnych zakresach temperatur (15 do 25 stopni Celsjusza, 2 do 8 stopni Celsjusza i -25 do -15 stopni Celsjusza).

– „Magazyn chłodniczy FM Logistic w Bukareszcie pozwoli firmom farmaceutycznym odpowiedzieć na znaczący wzrost zużycia produktów farmaceutycznych w Rumunii” –  zauważa Christophe Menivard, dyrektor FM Logistic na Europę Wschodnią.

Jak wynika z raportu firmy badawczej Cegedim, w okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 marca 2018 r. sprzedaż leków farmaceutycznych w Rumunii wzrosła o 11,8% do 3,15 mld euro. Wzrost ten jest efektem wzmożonego popytu wśród konsumentów, jak również działań na rzecz poprawy dostępu do opieki zdrowotnej. Wydatki na opiekę zdrowotną w Rumunii były do tej pory najniższe w całej Unii Europejskiej. Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską (Stan zdrowia w UE, Rumunia, Krajowy profil zdrowotny 2017) pokazuje, że w 2015 r. Rumunia wydała na opiekę zdrowotną 4,9% PKB, czyli znacznie mniej niż wynosi średnia unijna w wysokości 9,9%.

Klientami farmaceutycznymi FM Logistic w Rumunii są m.in. Sanofi i Zentiva.

FM Logistic posiada pięć obiektów w tym kraju, w tym trzy platformy logistyczne o łącznej powierzchni 95 000 m2w Timișoarze, Bukareszcie i Dymbowicy oraz dwa terminale przeładunkowe (cross-dockingowe) w Klużu i Bacău. Zatrudniając 750 osób w Rumunii, FM Logistic zapewnia swoim klientom usługi logistyczne, takie jak magazynowanie, przeładunek, przepakowywanie i transport międzynarodowy.

Fot. FM Logistic

Specyfikacja techniczna magazynu chłodniczego FM Logistic w Bukareszcie

 • 10 000 m2 dedykowanej przestrzeni z systemem kontroli temperatury
 • Pojemność magazynowa 14 500 palet
 • Certyfikaty GDP i GSP
 • Akredytacja rumuńskiej Państwowej Agencji Leków (NMA)
 • Przechowywanie w różnych zakresach temperatur: 15/25 stopni Celsjusza, +2/+8 stopni Celsjusza i -25/-15 stopni Celsjusza).
 • Urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności w celu zapewnienia optymalnej jakości (Pharma Quality Assurance) i kontrola jakości (Pharma Quality Control) w całym procesie logistycznym
 • Regularne mapowanie termiczne (zima/lato) obiektu
 • System zasilania awaryjnego
 • Najnowsze systemy zabezpieczeń i całodobowego nadzoru CCTV
 • Przyjazna dla środowiska konstrukcja i wyposażenie – trwa proces certyfikacji LEED
 • Oddzielny obszar o powierzchni 10 000 m2do przechowywania kosmetyków, produktów FMCG i spożywczych
 • Dodatkowy obszar o powierzchni 1 150 m2na działalność w zakresie co-packingu (trwa proces pozyskiwania certyfikatu Dobrych Praktyk Produkcyjnych, GMP)
Fot. FM Logistic

Źródło: FM Logistic