Fortum inwestuje w fotowoltaikę w Indiach

  Fortum nabyło elektrownię fotowoltaiczną w stanie Radżastan, w północno-zachodnich Indiach, o mocy szczytowej 5,4 MW.

  Koncern Fortum poinformował, że roczna produkcja energii kupionej elektrowni może osiągnąć poziom około 9 GWh.

  – Indie są jednym z najbardziej obiecujących krajów dla energetyki słonecznej, zarówno ze względu na korzystne położenie geograficzne, jak i ambitne plany rządu odnośnie rozwoju technologii solarnych – uważa Matti Kaarnakari, dyrektor zarządzający Fortum India Pvt. Ltd.

  Przejęty przez Fortum zakład powstał jako część Jawaharlal Nehru National Solar Mission (JNNSM) – inicjatywy indyjskiego rządu, która zakłada uruchomienie do 2022 roku produkcji energii ze słońca na poziomie 22 GW mocy zainstalowanej. Elektrownia otrzyma wyższą, gwarantowaną cenę za wyprodukowaną energię elektryczną przez najbliższe 25 lat w ramach rządowej umowy zakupu energii, która ma zapewnić zwrot z inwestycji.

  – Energia słoneczna wpisuje się w dążenie Fortum do produkcji wolnej od emisji CO2 Uważamy, że będzie odgrywać ważną rolę w niskoemisyjnym systemie energetycznym przyszłości. Energetyka słoneczna to szybko rosnący segment, który w przyszłości będzie odpowiadał za coraz większą część produkcji energii. Dynamiczny rozwój technologii przekłada się na ogromne tempo wzrostu konkurencyjności tego segmentu– powiedział Matti Kaarnakari

  Fortum poinformował, że w perspektywie krótkookresowej planuje zainwestować kilkadziesiąt milionów euro, wliczając w to wyżej dokonaną akwizycję, w rozwój swojego biznesu fotowoltaicznego w Indiach.