Gliwicki Axeon planuje produkcję akumulatorów dla aut elektrycznych i hybryd

  Rozpoczęcie pierwszej w Polsce produkcji akumulatorów dla samochodów elektrycznych i hybryd oraz zwiększenie produkcji systemów zasilania do coraz popularniejszych rowerów elektrycznych (e-bike’ów), to plany, jakie wobec polskiego zakładu ma firma Axeon, znany europejski producent akumulatorów litowo-jonowych.

  W pierwszym kwartale br. gliwicki zakład rozpocznie również nowy projekt dla klienta z USA, dzięki któremu stanie się on jedną z największych tego typu fabryk na Starym Kontynencie, z możliwościami produkcyjnymi przekraczającymi ponad 12 tys. akumulatorów dziennie.

  Zatrudniająca 380 pracowników gliwicka fabryka Axeon rozpoczęła już działania zmierzające do wdrożenia nowych systemów jakości produkcji, przystosowanych do wytwarzania akumulatorów dla branży automotive. Firma przygotowuje już także powierzchnię fabryczną pod stworzenie linii produkcyjnych systemów dla samochodów elektrycznych i hybryd, a jej inżynierowie odbyli specjalistyczne szkolenia pod kątem nowej produkcji w macierzystej fabryce firmy w Dundee, gdzie już teraz wytwarzane są systemy do modeli z segmentu samochodów elektrycznych i hybryd. Uruchomienie produkcji w Gliwicach uzależnione jest od zwiększenia produkcji kooperantów Axeon.

  W 2011 r. gliwicki Axeon rozpoczął produkcję nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych do coraz popularniejszych w Europie rowerów elektrycznych, tzw. e-bike’ów. Na rok 2012 zaplanowano zwiększenie produkcji o 50% w porównaniu do zeszłego (ok. 30 tys. systemów miesięcznie od rozpoczęcia projektu w październiku 2011 r.). Jak przewidują władze spółki, trend ten ma utrzymać się przez kolejne lata. Obecnie rynek produkcji akumulatorów dla e-bike’ów szacowany jest na ponad 1 mln szt. rocznie, a do 2016 ma wzrosnąć o 100%.

  –Zarówno zwiększenie produkcji do e-bike’ów, jak i rozpoczęcie nowego projektu dla klienta z USA wskazują na to, że zapotrzebowanie na nowoczesne akumulatory litowo-jonowe jest ogromne. Ponadto analizy dotyczące rozwoju zarówno sprzedaży rowerów jak i samochodów elektrycznych oraz hybryd, stawiają przed naszą firmą perspektywę stabilnego wzrostu. Liczymy także na to, że już w tym roku będziemy mogli rozpocząć pionierską w Polsce produkcję dla aut elektrycznych i hybrydowych, do czego przygotowujemy się od kilku miesięcy – powiedział Jim Ferguson, dyrektor operacyjny Axeon oraz dyrektor gliwickiej fabryki.

  Axeon Sp. z o.o. jest polskim oddziałem firmy Axeon, największego niezależnego producenta akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Zatrudniająca 380 pracowników gliwicka fabryka produkuje miesięcznie 60 tys. litowo-jonowych systemów zasilania, przeznaczonych głównie na rynek elektronarzędzi, a także innych urządzeń mobilnych. Od 2011 r. gliwicki zakład wytwarza także akumulatory do rowerów elektrycznych (e-bike’ów) przeznaczonych na rynek europejski. W polskim zakładzie Axeon od 2011 r. działa ponadto specjalistyczne laboratorium, w którym przeprowadzane są testy nowych urządzeń i rozwiązań tworzonych przez polskich inżynierów. Głównym odbiorcą Axeon jest firma Robert Bosch.

  www.wnp.pl