Grupa Azoty inwestuje w ekologię

  W ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Azoty przeprowadzi szereg inwestycji w ekologię. Będą to przedsięwzięcia ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej – mówi Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Zakładów Chemicznych Police.

  W latach 2013-2015 Grupa Azoty planuje zrealizować w sumie 11 inwestycji proekologicznych. Na terenie Zakładów Chemicznych Police rozpocznie się m.in. budowa instalacji do neutralizacji ścieków przemysłowych z instalacji bieli tytanowej, a także modernizacja systemu oczyszczania gazów porozkładowych. Jedną z najważniejszych inwestycji w Policach jest węzeł oczyszczania spalin. W poniedziałek oficjalnie rozpoczęto tą wartą ponad 163 mln zł inwestycję.

  W Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach zostanie przeprowadzona modernizacja elektrociepłowni EC-2 oraz instalacji oczyszczania spalin w celu dostosowaniu obecnej instalacji do nowych standardów emisji.

  Również Zakłady Azotowe Kędzierzyn przeznaczą znaczne środki na inwestycje proekologiczne. Przeprowadzona zostanie modernizacja Mechanicznej Oczyszczalni Ścieków. Unowocześniona zostanie także instalacja elektrociepłowni czego efektami będzie zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz ograniczenie emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

  Ogólny koszt proekologicznych inwestycji w Grupie Azoty sięgnie setek milinów złotych. Jednak bez części z nich funkcjonowanie poszczególnych zakładów byłoby bardzo utrudnione jeśli w ogóle możliwe – np. inwestycje związane z energetyką.

  Dodatkowym efektem inwestycji może być nowa produkcja np. siarczanu amonu tak jak to się stało w Zakładach Azotowych Puławy i stanie się w Policach.

  Grupa Azoty to największy w kraju i drugi w Europie producent nawozów. Większy jest tylko norweski koncern Yara. Firma odgrywa także ważną rolę w produkcji melaminy, kaprolaktamu, bieli tytanowej i alkoholi oxo.