H. Cegielski Poznań SA nie sprzedał Fabryki Silników Agregatowych

  Przetarg ws. sprzedaży Fabryki Silników Agregatowych nie został rozstrzygnięty. Mimo zainteresowania inwestorów, żaden nie wpłacił wadium – poinformował prezes spółki H. Cegielski Poznań Jarosław Lazurko. Spółka chciała sprzedać fabrykę za 59 mln zł.

  Był to już piąty nierozstrzygnięty przetarg na sprzedaż tej firmy. Cena wywoławcza w poprzednich przetargach wynosiła kolejno: 115, 99, 95,5 i 88,35 mln zł. Pieniądze ze sprzedaży FSA miały być przeznaczone na restrukturyzację spółki-matki.

  „W ciągu kilku dni zapadnie decyzja, co dalej z FSA. Zastanawiamy się nad dwoma wariantami: ogłoszeniem kolejnego przetargu z niższą ceną lub połączeniem FSA ze spółka-matką i nową organizacją produkcji w obu firmach” – powiedział PAP prezes.

  Fabryka Silników Agregatowych (FSA) sp. z o.o. produkuje zespoły prądotwórcze oparte o czterosuwowe silniki wysokoprężne i silniki napędzane gazem. Sprzedawana spółka, zatrudniająca ok. 265 pracowników, miała w 2010 r. obroty w wysokości 58 mln zł i zanotowała stratę w wysokości kilku milionów złotych.

  Od 2009 roku trwa restrukturyzacja spółki H. Cegielski Poznań SA; w tym czasie zwolniono około 500 pracowników. Na początku 2010 roku firma sprzedała Agencji Rozwoju Przemysłu swoją spółkę-córkę – Fabrykę Pojazdów Szynowych.

  H. Cegielski SA zatrudnia 770 osób (bez pracowników FSA); produkuje wysokoprężne silniki dwusuwowe, stosowane do napędów statków, a także w elektrowniach. Firma wraz z sześcioma spółkami-córkami w 2010 roku miała 472 mln zł przychodów i odnotowała stratę w wysokości 26 mln zł.