H.Cegielski Poznań sprzedał Fabrykę Silników Agregatowych

  Za 53,4 miliona zł H.Cegielski Poznań SA sprzedał Fabrykę Silników Agregatowych (FSA) libańskiemu Holdingowi Sakr – poinformował w czwartek prezes H.Cegielski Poznań SA Jarosław Lazurko.

  Była to szósta próba sprzedaży spółki zależnej. Podczas poprzednich przetargów cena wywoławcza wynosiła kolejno: 115 mln zł, 99 mln zł, 95,5 mln zł, 88 mln zł, 35 mln zł i 59 mln zł.

  Cena wywoławcza w rozstrzygniętym przetargu wynosiła 49,9 miliona złotych. O kupno FSA ubiegały się dwa holdingi – polski Amex sp. zo.o. i libański Sakr.

  „Jestem zadowolony z transakcji. Inwestor jest z branży energetycznej i ma to, czego brakuje FSA, czyli rynki zbytu” – powiedział po rozstrzygnięciu przetargu prezes Lazurko.

  Nabywca – Holding Sakr jest firmą zajmująca się sprzedażą i wynajmowaniem agregatów prądotwórczych oraz tworzeniem kompleksowych elektrowni. Firma zatrudnia około tysiąca osób i ma obroty w wysokości około 150 milionów dolarów.

  „Kupno FSA pozwoli nam na rozwijanie naszej podstawowej działalności w branży energetycznej, dotychczas tylko zajmowaliśmy się sprzedażą i częściowo montażem agregatów, teraz będziemy je produkować. Nasze działy sprzedaży już szukają odbiorców na produkowane w Poznaniu silniki” – powiedział po rozstrzygnięciu przetargu wiceprezes Holdingu Sakr Jihad Abou Chacra.

  Sakr działa w branży energetycznej na Bliskim Wschodzie i w Afryce, kupno poznańskiej spółki pozwoli na rozszerzenie działalności firmy na teren Europy.

  Zanim nowy właściciel podejmie jakiekolwiek decyzje o restrukturyzacji nabytej firmy, do Poznania przyjedzie zespól ekspertów z Libanu, który opracuje szczegółowy raport na temat poznańskiej spółki.

  „Dopiero na podstawie tego raportu będziemy podejmować decyzje strategiczne. Nasza firma raczej nie nastawia się na zmniejszenie zatrudnienia, chcemy, aby nasz nowy nabytek się rozwijał” – powiedział dziennikarzom Jihad Abou Chacra.

  Pieniądze ze sprzedaży FSA zostaną przeznaczone na dalszą restrukturyzację spółki H.Cegielski Poznań SA i na przygotowanie nowych produktów związanych z sektorem energetycznym.

  Fabryka Silników Agregatowych (FSA) produkuje zespoły prądotwórcze oparte na czterosuwowych silnikach wysokoprężnych oraz silnikach napędzanych gazem. Spółka zatrudnia ok. 260 pracowników, w 2010 r. jej obroty sięgały 48 mln zł, w tym czasie zanotowała też stratę w wysokości ponad 4 milionów złotych.

  Od 2009 r. trwa restrukturyzacja spółki H.Cegielski Poznań, w jej wyniku zwolniono ok. 500 pracowników. Na początku 2010 r. firma sprzedała Agencji Rozwoju Przemysłu swoją spółkę-córkę Fabrykę Pojazdów Szynowych.

  H.Cegielski zatrudnia 980 osób (bez pracowników FSA), jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych, stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych.