HP może wycofać się z produkcji sprzętu komputerowego

    Amerykańska spółka informatyczna HP może wycofać się z produkcji komputerów osobistych, poinformowała firma w raporcie, który towarzyszy wynikom za III kw. jej roku finansowego. Zarząd spółki ma rozważyć różne opcje tego wyjścia, w tym rozdział działu lub jego sprzedaż.

    „Rada dyrektorów została upoważniana do zbadania strategicznej alternatywy dla działu systemów osobistych [producenta komputerów PC]. HP rozważy szeroką gamę mozliwości, które obejmują między innymi, pełną separację tej jednostki lub inną transakcję” – czytamy w raporcie.

    HP jest wiodącym globalnym producentem „pecetów”, a przychody tego działu w 2010 r. kształtowały się na poziomie ok. 41 mld USD. Pomimo to HP zmienia strategię i planuje koncentrację na rozwoju rozwiązań informatycznych, w tym związanych z „cloud computing”. Dlatego spółka rezygnuje z produkcji takich urządzeń, jak tablety i smartfony. Dlatego też zarząd rekomenduje akcjonariuszom przejęcie spółki informatycznej Autonomy Corporation.

    HP miała 0,93 USD zysku na akcję w III kw. swojego roku finansowego roku, wobec 0,75 USD zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody w tym okresie (czyli maj-lipiec) wyniosły 31,2 mld USD wobec 30,7 mld USD rok wcześniej. Spółka obniżyła też oczekiwania dotyczące przychodów w całym roku finansowym do 127,2 mln USD wobec 127,6 mld USD wcześniej.