Huta Miedzi Legnica będzie przetapiać miedziany złom

    Trwają prace nad przekształceniem Huty Miedzi Legnica w hutę specjalizującą się w topieniu złomów.

    Jak powiedziała we wtorek PAP Anna Osadczuk z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Polska Miedź SA, są plany, by w Hucie Miedzi Legnica powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie węzeł topienia złomów (WTZ), który umożliwi przerób złomów miedzianych w najwyższej klasy metale.

    – Dzięki temu np. produkcja złota w KGHM może wzrosnąć z 700 kg, do nawet około 2 ton rocznie. Szacujemy, że wielokrotnie wzrośnie też produkcja platynowców w szlamach anodowych i siarczanu niklu. Jednocześnie dzięki tej inwestycji w Legnicy wzrośnie produkcja miedzi rafinowanej o 40 proc. – dodała Osadczuk.

    Jednocześnie w legnickiej hucie utrzymana zostanie produkcja wlewków i ołowiu rafinowanego, co sprawi, że będzie to bardzo nowoczesny i proekologiczny zakład.

    – Można powiedzieć, że Huta Miedzi Legnica otrzyma nowe życie – podsumowała Osadczuk. Na razie są to jedynie konkretne plany. Ostateczna decyzja o uruchomieniu węzła topienia złomów zostanie podjęta przez Zarząd KGHM po rekomendacji Komitetu Sterującego. Stanie się to najprawdopodobniej w grudniu 2013 r.