igus – wieloosiowe przeguby z tworzywa sztucznego z układami sensorycznymi

Przed rokiem specjalista od rozwiązań z tworzyw sztucznych – igus GmbH z Kolonii, zaprezentował nowoczesne wieloosiowe przeguby dla robotów humanoidalnych i automatyki o lekkiej konstrukcji. Teraz producent prowadników przewodów i łożysk ślizgowych łączy swoje kompetencje w dziedzinie nowoczesnych polimerów z inteligentną techniką sterowania. Moduł przegubów „robolink” dla robotów pozwala w prosty sposób uzyskać dużą swobodę konfiguracji systemu. Celem przy tworzeniu tego modułu było utrzymanie poruszanych mas na możliwie niskim poziomie. W tym celu wszystkie napędy i moduł sterowania są oddzielone od mechanizmu ruchu oraz narzędzi (np. chwytaków, dłoni, ssawek).

Sercem modułu są lekkie, nie wymagające konserwacji i odporne na korozję przeguby z tworzywa trybologicznego, które mogą się swobodnie obracać i wychylać. Mogą być one sterowane i regulowane cięgnami elektronicznie, pneumatycznie lub intuicyjnie ręcznie. Frank Blase, Dyrektor Zarządzający igus: „Elastyczność, lekkość i możliwość centralnego napędu są prawdziwą nowością w dziedzinie robotyki „lowcost”.

Igus przedstawił także nowe elastyczne ramiona z wbudowanymi czujnikami magnetycznymi do pomiaru pozycji kątowej przegubów. Dzięki temu można natychmiast wyuczyć lekkiego robota poszczególnych funkcji, bez potrzeby pisania programu. Obojętnie, w jakiej pozycji przegub się akurat znajduje, może szybko i precyzyjnie przemieścić się w nowe położenie.

Nowości wprowadzono także w dziedzinie mechaniki. Prowadzenie cięgien poruszających wieloosiowe przeguby zostało udoskonalone pod kątem ścierania się elementów. W tym celu użyto nowych materiałów ramion, w zależności od zastosowania, na przykład włókno węglowe, włókno szklane lub aluminium. Przeguby igus o lekkiej konstrukcji otwierają dla konstruktorów robotów nowe możliwości realizacji zastosowań, które pozwolą uzyskać stosunek obciążenia do ciężaru własnego 1:1 lub nawet mniejszy.

Lekkie, nie wymagające smarowania przeguby, które mogą być stosowane także pod wodą i w środkach chemicznych, są już testowane u około 35 klientów. Od grudnia igus oferuje beta-testerom bezpłatne prototypy. Raporty klientów i proces rozwoju są dostępne szerokiemu gronu zainteresowanych w Internecie na stronie www.igus.eu/robolink. „Zainteresowanie klientów potwierdza, że rynek od dawna czekał na lekkie, dysponujące wieloma funkcjami przeguby z tworzywa sztucznego dla robotów” – podkreślił Dyrektor Zarządzający, Frank Blase.

Przykłady zastosowania są bardzo różnorodne. Producent sprzętu medycznego stosuje przegub wieloosiowy przy projektowaniu nowej protezy ramienia. Producent kamer do inspekcji zbiorników paliwa zamówił „robolink”, ponieważ pozbawione metalu przeguby bardzo dobrze nadają się do zastosowania w obszarach grożących eksplozją. Przy budowie robotów podwodnych moduł nie ulegający korozji doskonale nadaje się do ustawiania anteny. W katedrze budowy maszyn pewnego uniwersytetu tworzone są nowe aplikacje „pick-and-place” przy użyciu tych przegubów. Interesujący jest również projekt wykorzystującego „robolink” do urządzenia ustawiającego kamerę mikroskopową w technice stomatologicznej. „robolink” jest również używany w lekkich układach prowadzenia i sterowania kamer przy wykonywaniu zdjęć z lotu ptaka. Ponieważ napęd jest odłączony od ruchomego ramienia, kamera może obracać się i wychylać wiele metrów ponad fotografem.