Innowacyjna przekładnia hydrokinetyczna w ofercie ZHS

Zakłady Hydrauliki Siłowej w Łodzi, należące do Grupy Kapitałowej Complex, przygotowały projekt przekładni hydrokinetycznej z przesunięta osią i innowacyjnym systemem zmiany przełożeń. Produkt, który dedykowany jest ładowarkom i maszynom pomocniczym używanym w kopalniach na niskich pokładach, realizowany będzie na indywidualne zamówienie klienta.

Nowa przekładnia hydrokinetyczna firmy ZHS jest pierwszym tego typu urządzeniem oferowanym w Polsce. W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań posiada innowacyjną funkcję zmiany przełożenia mechanicznego w przystawce przesuwającej oś w zakresie 1,55:1 do 1:1,55. Oznacza to, iż możliwa jest korekta przełożenia całkowitego w maszynie roboczej, dzięki czemu użytkownik sprzętu może lepiej dobrać parametry tradycyjne odpowiadające jego wymaganiom.

Przekładnia znajduje zastosowanie w urządzeniach górniczych, głównie ładowarkach oraz maszynach pomocniczych używanych w chodnikach o małych wysokościach. „Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, popyt na miedź i rudę metali w ciągu najbliższych pięciu lat będzie nadal wzrastał, co przełoży się na liczbę poczynionych inwestycji w kopalniach. Nasz produkt jest niejako odpowiedzią na rosnące oczekiwania dynamicznie rozwijającego się niniejszego rynku” – przekonuje Sławomir Jędrzejczak Prezes Zarządu Zakładów Hydrauliki Siłowej.

Urządzenie posiada również przesuniętą oś napędu (tzw. offset), co umożliwia zmniejszenie wysokości układu napędowego, na który składają się silnik, przekładnia hydrokinetyczna oraz skrzynia biegów w maszynie. Produkt jest robiony na indywidualne zamówienie klienta, z którym ustala się wszystkie oczekiwane parametry. Przekładnia projektowana jest na 10 000 mth (motogodzin).

Zakłady Hydrauliki Siłowej w Łodzi, należące do Grupy Kapitałowej Complex, od kilkudziesięciu lat zajmują się produkcją systemów i urządzeń hydrauliki siłowej. Specjalizują się w przekładniach hydrokinetycznych i kątowych, pompach hamulcowych oraz cylindrach hydraulicznych.