Inteligentniejsze oświetlenie dla jaśniejszej przyszłości

Fot. Freepik

Zrównoważony rozwój był kiedyś czymś na uboczu. „Miło mieć”, jeśli Państwo chcą. Dziś jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest zrównoważony rozwój dla każdej branży. Oświetlenie może wydawać się stosunkowo niewielką kwestią, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju, ale można poczynić ogromne oszczędności. Korzystając z najnowszych technologii, organizacje mogą wykorzystać bezpieczniejsze, bardziej niezawodne i znacznie bardziej wydajne rozwiązania oświetleniowe, które poprawiają środowisko pracy. Wykorzystanie diod LED do oświetlenia jest czymś, co większość z nas ma już w swoich domach, ale wyjątkowe wyzwania związane z instalacjami naftowymi i gazowymi wymagają zupełnie innego podejścia.

W przypadku instalacji naftowych i gazowych oświetlenie stanowi znaczną część kosztów energii i ma znaczący wpływ na koszty utrzymania. Jednak inteligentne oświetlenie, wykorzystujące najnowszą technologię LED, stanowi „łatwą do wygrania” szansę dla zakładów na zaoszczędzenie pieniędzy, poprawę jakości oświetlenia i zwiększenie zrównoważonego rozwoju.

LED to najbardziej zrównoważone, przetestowane i sprawdzone oświetlenie dostępne obecnie na rynku, a najnowsze technologie mogą zapewnić wyjątkową wydajność, osiągając wartości powyżej 200 lumenów na wat. Wydajność ta jest dwu-, a nawet trzykrotnie lepsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych, takich jak lampy wyładowcze lub fluorescencyjne, i oznacza znaczną oszczędność energii na poziomie 50%. Jednak w połączeniu z inteligentnymi czujnikami, obiekty mogą zaoszczędzić do 85% kosztów eksploatacji oświetlenia. To z kolei przekłada się nie tylko na szybki zwrot z inwestycji, ale także na niższy ogólny ślad węglowy.

Dodatkowy zrównoważony rozwój i niższe koszty posiadania są dodatkowo ułatwione dzięki integracji komunikacji bezprzewodowej i wewnętrznych czujników w oprawach oświetleniowych, które mogą przewidywać wymagania konserwacyjne. Inteligentne oprawy oświetleniowe mogą zawierać czujniki monitorujące temperaturę i parametry elektryczne, aby ostrzegać o zbliżającej się awarii. Zapewnia to nie tylko zwiększoną niezawodność przy zmniejszonym ryzyku nieoczekiwanej awarii, ale także oznacza, że czynności konserwacyjne mogą być w pełni zoptymalizowane, zmniejszając czas i koszty systemu.

W wielu zastosowaniach związanych z ropą naftową i gazem panują trudne warunki, a lokalizacje mogą utrudniać obsługę i konserwację. Po pierwsze, oprawy oświetleniowe muszą być certyfikowane zgodnie z normami EX i IECEX (między innymi). Jest to obowiązkowe. Następnie oprawy muszą również zapewniać bezpieczną pracę. Aby jednak zapewnić długą żywotność, ich konstrukcja powinna być również odporna na działanie substancji korozyjnych, w tym chemikaliów i soli. Trudne warunki mogą dodatkowo wymagać szerokiego zakresu temperatur roboczych.

Oprócz certyfikatów EX i IECEX dla instalacji w Strefie 1 lub Strefie 2, najnowsze oprawy LED mogą pracować w temperaturze do 75°C, wykorzystują innowacyjne materiały obudowy PMMA, aby były odporne na substancje żrące i zapewniają gazoszczelne uszczelnienia, aby zapewnić, że zaawansowana elektronika nie zostanie uszkodzona przez żadne korozyjne gazy atmosferyczne, które mogą być obecne. Bardzo niewielu producentów jest w stanie zagwarantować tak wysoką specyfikację. Dostarczanie opraw oświetleniowych działających w temperaturze 75°C jest szczególnie rzadkie, ale istnieją dostawcy, specjalizujący się w dziedzinie oświetlenia chronionego z oprawami przeciwwybuchowymi.

Łatwa modernizacja oświetlenia, długa żywotność

Modernizacja oświetlenia nie jest trudnym zadaniem. Starzejące się instalacje często wymagają modernizacji urządzeń elektrycznych, a korzyści płynące z wykorzystania tej okazji do modernizacji konwencjonalnego oświetlenia na nową technologię LED z inteligentnym sterowaniem zapewnią lepszą wydajność oświetlenia, większą odporność na ekstremalne temperatury, niższe zużycie energii i mniej konserwacji. Oczekiwany zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu dwóch lat.

Tradycyjne oprawy oświetleniowe mają typowy okres eksploatacji wynoszący około 10 000 godzin. Technologia LED oferuje 10 razy więcej, co odpowiada około 20 latom eksploatacji. Inne kwestie obejmują możliwość recyklingu. Nowoczesne tworzywa sztuczne, takie jak PMMA, stosowane w nowych oprawach oświetleniowych nadają się w 100% do recyklingu. W przeciwieństwie do świetlówek, nie zawierają one również rtęci, która jest trudna do utylizacji i niebezpieczna dla środowiska. W rzeczywistości ustawodawstwo zmierza do zaprzestania produkcji świetlówek ze względu na ich wpływ na atmosferę.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych tworzyw sztucznych oprawy oświetleniowe stają się również znacznie lżejsze i łatwiejsze w montażu. Oprócz łatwości instalacji, technologia bezprzewodowa umożliwia modernizację tradycyjnych instalacji z oprawami bez możliwości ściemniania na nowe oprawy z możliwością ściemniania bez konieczności zmiany okablowania. Jest to więc ogromna zaleta w projektach renowacyjnych i zwiększa ich rentowność. Instalacje zyskują również zalety zarządzania predykcyjnego, lepszego wykorzystania światła i oszczędności energii.

Jaśniejsza przyszłość

Ostatecznie kwestia modernizacji do nowoczesnej technologii LED w celu zaspokojenia potrzeb oświetleniowych na morzu i na lądzie nie jest kwestią „czy”, ale „kiedy”. Trwałość tradycyjnych opraw oświetleniowych maleje, a modernizacja może przynieść wiele korzyści operatorom, pracownikom i środowisku.

W zastosowaniach związanych z ropą naftową i gazem nowe oprawy oświetleniowe muszą być projektowane holistycznie. W tym celu stosuje się techniki ekoprojektowania, aby przeanalizować wpływ oprawy oświetleniowej podczas jej cyklu życia pod względem wpływu na środowisko i śladu węglowego.

Muszą one również uwzględniać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa – między innymi normy EX i ICEX. Aby spełnić te wymagania, wymagana jest biegłość zarówno w elektronice oświetleniowej, jak i nowoczesnych tworzywach sztucznych. Tylko dzięki połączeniu tych dziedzin wiedzy można zapewnić długowieczność, niezawodność i wydajność oprawy oświetleniowej w trudnych i często niebezpiecznych środowiskach, w tym w strefach zagrożonych wybuchem.

Fot. Freepik

Podsumowanie oświetlenia

Najnowsze rozwiązania oświetleniowe to łatwe zwycięstwo w walce o zrównoważony rozwój. Połączenie wysoce wydajnej technologii oświetleniowej, inteligentnego sterowania i czujników oznacza, że każdy aspekt oprawy oświetleniowej może być w pełni zoptymalizowany. W połączeniu ze starannym doborem materiałów w celu stworzenia bezpiecznej, wysoce wytrzymałej i w pełni nadającej się do recyklingu obudowy oraz konstrukcji, która jest łatwa w instalacji i konserwacji, korzyści są po prostu nie do zignorowania.

Przyszłość

Rozwiązania oświetleniowe są nadal rozwijane w celu zapewnienia coraz większej wydajności, zmniejszenia śladu węglowego produkcji i uwzględnienia najnowszych materiałów, w tym opcji biodegradowalnych.

Chociaż przed nami wiele wyzwań związanych z przekształceniem krajobrazu energetycznego, jest to ekscytujący czas dla przemysłu naftowego i przed nami wiele możliwości. Wychodząc z globalnej pandemii, branża jest bardziej niż kiedykolwiek skoncentrowana na przyszłości. Na dzień dzisiejszy zyski w zakresie wydajności i ochrony środowiska są już ogromne, ale producenci nie stoją w miejscu i szukają jeszcze większych oszczędności i zrównoważonego rozwoju, aby zapewnić nam wszystkim lepszą przyszłość.


JESÚS FERNÁNDEZ