Inwestycja ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

  ArcelorMittal Poland uruchomił w Dąbrowie Górniczej dwa stanowiska odsiarczania surówki.

  Inwestycja o wartości 24 mln zł pozwoli produkować rocznie 6 mln ton wysokiej jakości stali na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, AGD i budownictwa.

  Decyzja o budowie dwóch niezależnych stanowisk odsiarczania surówki w dąbrowskiej stalowni podyktowana była rosnącym zapotrzebowaniem na wysoko przetworzoną stal i jej nowe gatunki.

  Dodatkowo instalacja umożliwi dalszą optymalizację procesu i redukcję kosztów. Wzniesiony wcześniej dwustanowiskowy piec kadziowy oraz otwarta właśnie instalacja odsiarczania surówki – stanowią domknięcie całego cyklu produkcyjnego półwyrobów. Niższa zawartość siarki w surówce pozwala na produkcję stali o podwyższonych parametrach.

  – W 2009 oraz 2010 roku realizowaliśmy inwestycje, dzięki którym będziemy w stanie zaoferować naszym klientom produkty wysokoprzetworzone – zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, podczas oficjalnego otwarcia inwestycji w dąbrowskiej hucie we wtorek 10 maja. – Dbamy o to, żeby stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland w jak największym stopniu odpowiadała zmieniającym się potrzebom konkretnych segmentów rynku.

  Zgodę na budowę dwóch niezależnych stanowisk odsiarczania surówki w hucie ArcelorMittal Poland wydał w kwietniu 2008 roku Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

  Za dostawę technologii i urządzeń odpowiadała amerykańska firma Vulcan.

  Prace budowlane wykonała PB Nike z Sosnowca, z kolei elektryczne – ZEN Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Konstrukcje, orurowanie i montaże urządzeń wykonał Mostostal Zabrze ZMP Katowice, natomiast nadzór inwestorski prowadziła spółka Unimed.