Jak zwiększyć wydajność maszyn i zredukować koszty ich produkcji?

Koszty powstania maszyny zmieniły się w ciągu ostatnich 30 lat. W latach 90. zeszłego wieku część mechaniczna pochłaniała 80% ceny, a narzędzia programistyczne były słabo rozwinięte. Obecnie to część projektowo-inżynierska stanowi 60% czasu i kosztów nowej maszyny, przy ogólnym zredukowaniu kosztów. To ostatnie jest możliwe dzięki innowacyjności oraz rozwojowi narzędzi projektowych i programistycznych.

Kluczem do biznesowego sukcesu jest zdolność do szybkiego projektowania i budowania nowych maszyn. Zasady technicznego zastosowania systemu automatyki powinny być łatwe do opanowania bez długiego szkolenia, a czas potrzebny na prace programistyczne i konfigurację — skrócony do minimum. Aby osiągnąć ten efekt warto zastosować nowoczesne platforymy do setrowania i projektowania maszyny, zapewniające wsparcie i serwis na każdym etapie tworzenia maszyny. Jedną z nich jest stworzona przez Schndeider Electric, globalną firma specjalizująca się w kompletnych systemach sterowania dla maszyn przemysłowych OEM, rozwiązanie MachineStruxure.

Większe zyski

Ekonomiczny aspekt projektowania i konstrukcji maszyny jest nie mniej ważny niż jej techniczna innowacyjność. Produkty i rozwiązania, w których podstawowe funkcje są już zintegrowane i gotowe do użycia, umożliwiają osiąganie większych zysków — ponieważ pozwalają uniknąć dodawania kosztownych interfejsów i czasochłonnego integrowania dodatkowych funkcji – mówi Ireneusz Martyniuk, Vice Prezes, Pion Przemysłu w Schneider Electric Polska.

Wysoka efektywność

Pod wspólnym pojęciem efektywności kryją się takie kluczowe aspekty, jak energooszczędność, efektywność kosztowa systemów automatyki i efektywność prac inżynierskich. Oferujemy kompletne rozwiązania dla automatyki oparte na kompatybilnym oprogramowaniu, sterownikach, układach sterowania ruchem i technologiach zapewnienia bezpieczeństwa, które charakteryzują się czołową w branży wydajnością. Dostępne są także funkcje pomiaru i monitoringu zużycia energii.

Uproszczona integracja i konserwacja

We współczesnych zakładach przemysłowych maszyny są zintegrowane nie tylko w ramach linii produkcyjnej, lecz także w „pionowych” systemach przepływu informacji. Standardem stała się komunikacja z maszynami i dostęp do danych diagnostycznych za pośrednictwem Internetu. Ze względu na wymaganą dostępność maszyn wymiana części nie może być skomplikowana ani czasochłonna. Z kolei standaryzacja interfejsów i protokołów WWW upraszcza implementację przepływu informacji – dodaje Ireneusz Martyniuk.

W zakresie oferty MachineStruxure opracowana została jedna platforma sprzętowa i programowa SoMachine zawierająca myśl technologiczną „know-how” do sterowania maszyn pakujących, dźwigów i suwnic, systemów klimatyzacji HVAC&R, pomp, obróbki materiałów i linii transportowych.

Oprócz zasadniczej koncepcji inżynierskiej budowy maszyn, rozwiązanie jest otwartą i skalowalną architekturą zapewniającą optymalne rozwiązanie sterowania maszyny. Flexible Machine Control jest kluczową częścią Machine Struxure. To jedna platforma sprzętowa i jeden system do programowania, optymalizacji sterowania pracy maszyny bądź aplikacji.

Platforma sprzętowa składająca się z portfolio urządzeń automatyki i sterowników PLC, kontrolerów Motion, HMI, przemienników częstotliwości oraz sieci komunikacyjnych stanowi strukturę rozwiązań MachineStruxure. Producenci maszyn mogą stosować te same urządzenia i aplikacje dla maszyn powtarzalnych kończąc na maszynach zrobotyzowanych. Podczas całego procesu projektowania i uruchamiania maszyny możesz polegać na naszym wsparciu. Nasi eksperci i doświadczenie umożliwia zwiększenie wydajności i konkurencyjności maszyny w trakcie całego okresu pracy.

Modicon M221 to kompaktowy sterownik PLC. Jest kluczową częścią oferty MachineStruxure, która oferuje maksimum elastyczności i zapewnia najbardziej optymalne rozwiązanie dla maszyn OEM. Modicon M221 dedykowany jest dla systemów kontroli dla kompaktowych i powtarzalnych maszyn z obsługą szybkich liczników i kontroli pozycji (sterowanie Puls/Kierunek – VSD / Serwo).

Rodzina sterowników Modicon M221 oferuje dwa modele:

  • Modicon M221 (TM221C****) oferuje duże możliwości rozszerzeń wejść/wyjść oraz komunikacji w postaci modułów lub adapterów nie zmieniając formatu i podstawowej funkcjonalności sterownika
  • Modicon M221 Book (TM221M***) w formacie modułowym to połączenie kompaktowej obudowy z możliwością szerokiej rozbudowy jednostki podstawowej (264 wejścia/wyjścia)

Wszystkie sterowniki Modicon M221 posiadają protokół komunikacyjny Ethernet umożliwiający integrację z systemami zdalnej kontroli maszyn oraz diagnostykę poprzez smartfon oraz tablet.

HMI, czyli Human Machine Interface, to w dosłownym tłumaczeniu „Interfejs Łączący Operatora z Maszyną”. To właśnie dzięki panelom operatorskim możliwa jest interakcja użytkownika z systemem automatyki. Schneider Electric zrewolucjonizował sposób montażu paneli operatorskich. Dzięki montażowi w otworze ø22mm (standardowy otwór montażowy dla przycisków), panele Magelis HMISTU pasują w każdym miejscu na maszynie lub szafie sterowniczej.

Montaż bez użycia narzędzi

Montaż w otworze ø22mm ułatwia wykonanie otworu montażowego w drzwiach szafy elektrycznej oraz pozwala bardzo szybko zamontować i zdemontować panel HMI.

Optymalna widoczność

Kolorowy ekran 5.7″ oraz 3.5″ QVGA 65K TFT zapewnia bardzo dobrą widoczność dla operatora oraz optymalizację zużycia energii dzięki technologii LED.

Innowacyjna koncepcja

Modułowa budowa HMISTU pozwala na wybór pomiędzy przekątną 3.5″ i 5.7″ bez konieczności zmiany otworu montażowego.

Łatwość programowania i serwisowania

  • Znacznie uproszczony serwis i prowadzenie magazynu części zamiennych dzięki modułowej budowie. Przy uszkodzeniu mechanicznym ekranu nie jest konieczna wymiana całego panelu a tylko część dotykowa. Nie zachodzi ryzyko zgubienia programu ponieważ elektronika pozostaje w szafie. Serwis można wykonać w kilka minut.
  • Konfiguracja za pomocą oprogramowanie Vijeo™ Designer tak jak pozostałe panele z oferty Magelis™ HMI
  • Brak wbudowanej baterii = brak regularnej wymiany
  • Możliwość załadowania aplikacji z pamięci USB memory stick
  • Zdalny podgląd poprzez standardową przeglądarkę internetową za pomocą funkcji WebGate lub z wykorzystaniem smartfonu lub tabletu i programu Vijeo Design’Air