Karty paliwowe a zarządzanie danymi o zużyciu paliwa – jak to działa?

REKLAMA

Karty paliwowe to powszechnie używane narzędzia, pozwalające usprawnić zakup paliwa i zarządzanie procesami, jakie wiążą się z użytkowaniem pojazdów służbowych. Jak działają i dlaczego warto się nimi zainteresować?

W dobie nowoczesnych technologii firmy mają do dyspozycji mnóstwo rozwiązań usprawniających codzienną pracę. Nie tylko zwiększają jej komfort, ale także pomagają utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku i obniżać koszty związane z prowadzeniem działalności biznesowej. Jeżeli w firmie korzysta się z samochodów służbowych, to jednym z nich są karty flotowe. Jest kilka kwestii, które warto o nich wiedzieć.

Co to są karty paliwowe i jakie mają funkcje?

Idea kart paliwowych wiąże się z możliwością szybszego i łatwiejszego tankowania pojazdów na wybranych stacjach paliwowych. Przy zakupie paliwa kierowca nie płaci gotówką ani tradycyjną kartą kredytową, a wręcza przy kasie kartę paliwową, na której jest przyznany określony limit. Następnie faktura trafia w wersji online na konto firmy. Karty paliwowe pozwalają m.in. na monitorowanie zużycia paliwa i zapewniają porządek w dokumentacji.

Jak karty paliwowe zbierają dane o zużyciu paliwa?

Wspomnieliśmy, że dzięki kartom paliwowym można kontrolować zużycie paliwa. Jest to możliwe dzięki rejestrowaniu każdej transakcji wykonanej na stacji paliw z wykorzystaniem karty. Karta zbiera dane o kierowcy, numer rejestracyjny pojazdu, dokładną lokalizację i datę transakcji, ilość i rodzaj paliwa, kwotę jednostkową i całkowitą. Dzięki tym danym, firma nie tylko widzi zużycie paliwa, ale też może zweryfikować, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Jeżeli pojawiają się przesłanki, że coś w stylu jazdy kierowców da się zmienić, żeby zwiększyć oszczędności, to pokażą to właśnie raporty z karty. Można wtedy na przykład przygotować szkolenia dla kierowców. Nie trzeba obawiać się wycieku danych, bo wszystkie karty paliwowe chroni kod PIN.

Korzyści z korzystania z kart paliwowych w zarządzaniu danymi o zużyciu paliwa

Wdrożenie w firmie kart paliwowych wiąże się z licznymi profitami. Przede wszystkim karty paliwowe pozwalają generować oszczędności. Dostawcy oferują posiadaczom kart preferencyjne ceny i zniżki nie tylko na samo paliwo, ale także na inne produkty znajdujące się na stacjach paliwowych. Zarządzanie danymi jest znacznie prostsze, szybsze i efektywniejsze, ponieważ nie trzeba przechowywać paragonów i faktur w wersji papierowej, a następnie wprowadzać ich w system księgowy. Dysponując kartami paliwowymi, można znacząco usprawnić zarządzanie flotą pojazdów, kontrolować zużycie paliwa, a tym samym eliminować nadużycia. Przejrzystość w dokumentacji przekłada się na lepsze planowanie budżetu i prognozowanie przyszłych wydatków związanych z zakupem paliwa.

Zaletą jest możliwość przyznania na karcie różnych limitów, dopasowanych na przykład do długości tras, jakie przemierzają kierowcy.

Podsumowanie

Karty paliwowe są praktycznymi narzędziami, które podnoszą jakość pracy, pozwalają zwiększyć efektywność floty i generować oszczędności. Ich użytkowanie wiąże się z wieloma zaletami, dlatego zapotrzebowanie na nie jest spore, przez co dostawców tego typu rozwiązań nie brakuje. Ważne jednak, by wybrać takiego, którego stacje paliwowe znajdują się w wielu miejscach, a ceny są na preferencyjnym poziomie. Przemyślany wybór pozwala czerpać z użytkowania kart pełnię korzyści. Karty paliwowe powinna wziąć pod uwagę każda firma posiadająca lub planująca zakup floty samochodowej, której zależy na wydajności i optymalizacji.