KGHM buduje czwarty piec

    Huta Miedzi Głogów przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji – budowy IV pieca Dörschla. Dzięki niej KGHM zwiększy produkcję ołowiu i zagospodaruje materiały ołowionośne zgromadzone na hałdach.

    Obecnie Wydział Ołowiu głogowskiej huty produkuje rocznie 22 tysiące ton ołowiu surowego. Po wybudowaniu czwartego pieca KGHM będzie dostarczał na światowy rynek kolejne 5 tysięcy ton tego metalu. Zwiększenie produkcji ołowiu to jeden z argumentów przemawiających za inwestycją, której koszt jest szacowany na 50 milionów złotych. Ale nie jedyny. Drugim, równie ważnym, jest efekt ekologiczny. Dzięki budowie kolejnego pieca Dörschla będą zagospodarowywane nie tylko materiały ołowionośne powstające w bieżącej produkcji hutniczej, ale także zapasy zgromadzone na hałdach.

    – KGHM w swojej strategii na najbliższe lata zakłada inwestycje w działalność podstawową i jej rozwój. Budowa kolejnego pieca do wytopu ołowiu surowego to właśnie jedna z takich inwestycji. To ważna dla huty inwestycja ponieważ oznacza zwiększenie produkcji metalu niemal o 20 procent. Ważna jest także z powodów ekologicznych. Produkcja oparta na materiałach zdeponowanych na hałdach przyczyni się do zmniejszenia oddziaływania huty na środowisko – mówi Roman Grzelczak, dyrektor Huty Miedzi „Głogów”.

    Przygotowania do nowej inwestycji KGHM zostały zapoczątkowane w 2008 roku. Obecnie trwa projektowanie nowego pieca i modernizacji istniejącej instalacji, tak by wpisał się on w ciąg technologiczny. Dokument będzie gotowy do końca listopada. Budowa nowego pieca rozpocznie się w przyszłym roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2011 roku.