Kontrola i czystość

  Dlaczego warto, a wręcz powinno się czyścić instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne?

  Codziennie większość swojego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, do których powietrze dostarczane jest przez system kanałów wentylacyjnych. Wszyscy wiemy, jak ważna jest czystość powietrza, którym oddychamy, ale nie wszyscy pracujemy na zielonej łące otoczonej lasem, z dala od dużej aglomeracji miejskiej. Pracujemy w zatłoczonych budynkach, w zanieczyszczonych miastach, przy ulicach pełnych samochodów, ale chcemy być zdrowi.

  Decydującym elementem, który ma na to wpływ w dużych budynkach, jest sprawny system wentylacyjny i klimatyzacyjny, systematycznie kontrolowany i utrzymywany w czystości. Zanieczyszczone instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne są źródłem zagrożenia dla zdrowia ludzi. Wewnętrzne powierzchnie przewodów wentylacyjnych doprowadzające powietrze do pomieszczeń są siedliskiem grzybów i bakterii. Ściany przewodów wentylacyjnych bardzo często są pokryte kurzem i pyłem, a także zawierają pozostałości materiałów budowlanych.

  Oddychając zanieczyszczonym powietrzem, wpływamy niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Zapominając o systematycznym czyszczeniu kanałów wentylacyjnych, narażamy zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Warto zatem zadbać o to, żeby kanały wentylacyjne były wolne od czynników powodujących zagrożenie dla naszego zdrowia, które jest tak samo cenne dla pracowników i pracodawców.

  Nawet od strony technicznej wydajności systemu wentylacyjnego czyszczenie jest sprawą niezwykle istotną. Zanieczyszczenia wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych powodują ograniczenie przepływu powietrza i wpływają na zmniejszenie ilości powietrza dostarczanego do wentylowanych pomieszczeń. Nieczyszczone, kuchenne instalacje wyciągowe mogą powodować zagrożenie pożarem lub wybuchem na skutek osadzania się wewnątrz instalacji łatwopalnych zanieczyszczeń. Dlatego wszystkie instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne należy poddawać okresowej kontroli oraz wykonywać analizę mikrobiologiczną powietrza.

  Nasza firma, we współpracy z polskimi laboratoriami prowadzącymi badania w tym zakresie, wykonuje badania mikrobiologiczne na zlecenie klientów zatrudniających dużą liczbę pracowników. Zamierzamy propagować tę profilaktykę w Polsce i zalecamy ją wszystkim naszym klientom, posiadającym w swoich budynkach systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne.

  Autor: Monika Sobiech, kierownik ds. techniczno-handlowych w firmie HIGIENIKA