Lotos: dotacja na modernizację instalacji

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje modernizację instalacji hermetyzacji spółki Lotos Asfalt w Gdańsku kwotą 3,5 mln złotych. Po zakończeniu inwestycji zmniejszy się ilość emitowanych do atmosfery gazów. Modernizacja zostanie zrealizowana do końca 2011 roku.

  – Nie tylko rozwijamy produkcję, ale też świadomi obowiązków wynikających z troski o środowisko naturalne, sukcesywnie podejmujemy działania ukierunkowane na zmniejszanie jej uciążliwości dla otoczenia – podkreśla Leszek Stokłosa, prezes zarządu spółki Lotos Asfalt.

  Podstawowym celem planowanej inwestycji jest ograniczenie emisji węglowodorów z procesu ekspedycji produktów asfaltowych, w tym emisji substancji odorowych, podczas napełniania cystern samochodowych i kolejowych produktami asfaltowymi. – Warto też wspomnieć, że energia uzyskana z utylizacji oparów w dopalaczu termicznym jest ponownie wykorzystana w procesie produkcji – dodaje Piotr Michalewicz z biura inwestycji i remontów spółki.

  Kilka lat temu podobna inwestycja została zrealizowana w należącym do Lotos Asfalt zakładzie produkcyjnym w Jaśle.

  Spółka Lotos Asfalt powstała w kwietniu 2004. W czerwcu tego samego roku firma przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu 2005 r. kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach. Tym samym dysponuje trzema ośrodkami produkcyjnymi: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach. Do klientów w Polsce i zagranicą trafiają produkowane w nich asfalty drogowe klasyczne i modyfikowane, asfalty przemysłowe, a także emulsje oraz specyfiki asfaltowe. Eksport utrzymuje się na poziomie ponad 30 proc. produkcji. Najważniejsze kierunki eksportowe to Rumunia i kraje nadbałtyckie.

  Od rozpoczęcia działalności do lipca 2010 roku, spółka Lotos Asfalt wyprodukowała i sprzedała 4,61 mln ton asfaltów.