Lotos zainwestuje w tym roku w produkcję ok. 200 mln zł

  Nakłady inwestycyjne Grupy Lotos w obszarze produkcji w tym roku wyniosą w sumie około 200 mln zł – poinformował PAP Marek Sokołowski, wiceprezes gdańskiej spółki odpowiedzialny za produkcję i rozwój.

  „Tegoroczne wydatki szacujemy na 200 mln zł. Pracujemy nad około trzydziestoma projektami, jednak nie mamy w planach na najbliższe miesiące spektakularnych inwestycji” – powiedział wiceprezes.

  Spółka rozpoczęła prace związane z budową instalacji odzysku wodoru z gazów rafineryjnych. Największa ich część skumulowana będzie w 2014 roku. Zakończenie projektu przewidziane jest na 2015 rok. Wartość tego przedsięwzięcia wyniesie do 100 mln zł.

  W przyszłym roku Lotos planuje rozpocząć projekt związany z instalacją koksowania.

  „Prace te rozłożone zostaną na około trzy lata” – powiedział Sokołowski.

  Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów porozumiały się w zeszłym roku w sprawie inwestycji w nową instalację petrochemiczną w Gdańsku. Projekt może być wart 5-6 mld zł. Prace mogą się rozpocząć w 2014 roku, a oddanie do użytku zakładu przewidziane jest na przełom 2017-2018 roku.

  „Rozpatrywane są różne warianty tej inwestycji. W połowie roku powinno być przygotowane studium prefeasibility study, które określi kierunek dalszych prac” – powiedział Sokołowski.

  „Mamy grunt, infrastrukturę, know-how, mamy elementy logistyczne. Natomiast nie zamierzamy istotnie angażować się kapitałowo w ten projekt” – dodał.