MAN Bus inwestuje

  Grupa MAN mimo światowego kryzysu nadal inwestuje w rozwój zakładów produkcyjnych. Kilka dni temu w zakładach MAN Bus w Tarnowie Podgórnym otwarte zostało nowe Centrum Obsługi Klientów – kompleks o powierzchni 2 500 m2, który łączy pod jednym dachem pomieszczenia konferencyjno-biurowe oraz halę odbiorów. Koszt inwestycji wyniósł ok. 2,5 mln euro.

  – Budowa nowego centrum to kolejny krok w procesie restrukturyzacji produkcji autobusów niskopodłogowych, która została przeniesiona z Salzgitter do Poznania i Starachowic – powiedział podczas uroczystości Lars Wrebo, członek zarządu Grupy MAN Nutzfahrzeuge, odpowiedzialny za produkcję

  Inwestycja w rozbudowę zakładów w Sadach obejmuje również halę przeznaczoną do wykonywania testowego montażu nowych elementów lub całych zespołów w autobusach miejskich (Methodenraum). Rolą Centrum Obsługi Klienta jest przede wszystkim stworzenie optymalnych warunków do odbioru autobusów wyprodukowanych w zakładach MAN Bus.

  Zakłady MAN w Starachowicach oraz w Sadach pod Poznaniem to centrum kompetencyjne produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich MAN. Autobusy tu wyprodukowane jeżdżą po ulicach miast w Polsce, ale przede wszystkim są wysyłane na eksport.

  Centrum ma zapewniać klientom szeroką informację na temat powstających w Poznaniu i Starachowicach autobusów, doradztwo odnośnie eksploatacji oraz możliwość weryfikacji, czy zamówienie zrealizowane zostało z uwzględnieniem wszystkich życzeń. Program odbioru pojazdu dostosowany jest do indywidualnych życzeń klienta. Możliwe jest również zwiedzenie linii produkcyjnej.

  Hala testowego montażu to miejsce, w którym odbywać się mają prace nad optymalizacją poszczególnych czynności montażowych. Prowadzony będzie tam np. próbny montaż autobusów hybrydowych, których seryjna produkcja rozpocznie się w zakładach MAN Bus na początku przyszłego roku. W związku z planowanym rozpoczęciem produkcji autobusów hybrydowych zakłady dostosowywane są do tej produkcji a pracownicy, zapoznawani są z nowymi technologiami.

  Poza tą inwestycją MAN rozwija sieć serwisową w Polsce. Trwa budowa dwóch nowych stacji serwisowych MAN w Gdańsku oraz we Wrocławiu, które zostaną oddane do użytku w czerwcu 2010.