Seminarium Mitsubishi Electric 150 m pod ziemią

    „Changes for the better” według Mitsubishi Electric – to hasło przewodnie seminarium, które miało miejsce 8 października w kopalni soli Wieliczka. Podczas niecodziennego spotkania, odbywającego się 150 metrów pod ziemią, zostały zaprezentowane najnowsze technologie wspomagające oszczędność energii, zwiększające wydajność jak również przykłady ciekawych aplikacji i wdrożeń.

    Gości przywitał Seiji Oguro – Prezes Zarządu firm MPL Technology i MPL TechGroup, przejętych w maju 2009 przez koncern Mitsubishi Electric. Seminarium zgromadziło blisko 100 przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu, którzy mogli podziwiać sprzęt automatyki przemysłowej Mitsubishi w niecodziennej scenerii. Urokowi całej imprezy dodawał – specjalnie przygotowany na tą okazje – park robotów przemysłowych.

    Program seminarium dotyczył głównych obszarów działania firmy oraz jej strategii na rynkach środkowo i wschodnio europejskich. Jednym z głównym zagadnień była oszczędność energii w procesach przemysłowych poprzez wykorzystanie falowników Mitsubishi, jak i pomiar zużycia energii w każdym etapie produkcji. Zaprezentowano przetwornice częstotliwości serii FR A701 z funkcja zwrotu energii do sieci, dzięki której możemy zredukować koszty energii nawet o 60 %. Falowniki FR A701 znajdują zastosowanie w urządzeniach wyciągowych, windach i w każdej aplikacji o cyklicznej zmianie kierunku obrotów. Innym innowacyjnym produktem przedstawionym podczas seminarium był Zintegrowany system sterowania iQ, który łączy w jedną kompletną platformę sterowanie PLC, Motion, CNC oraz roboty przemysłowe bez potrzeby wykorzystania dodatkowych sieci.

    Nie zabrakło ciekawych aplikacji i wdrożeń prezentowanych pod hasłem „ Jak zwiększyć wydajność przy jednoczesnej redukcji kosztów”. Wykorzystując systemy Motion oraz Servo pokazane zostały istniejące aplikacje transportowe, ciecia w locie oraz działanie maszyn etykietujących. Na zakończenie zaprezentowano najciekawsze wdrożenia robotów w różnych gałęziach przemysłu – od spożywczego, poprzez elektroniczny aż po medyczny. Dzięki uruchomieniu mini parku robotyki w kopalni – uczestnicy spotkania mieli okazje z bliska przyjrzeć się nowej serii robotów przemysłowych Mitsubishi Electric.

    Prezentowane aplikacje oraz demonstrowany sprzęt spotkał się z zainteresowaniem ze strony przedstawicieli przemysłu. Dowodem tego była duża aktywność podczas trwania prezentacji, jak i konkretne rozmowy po zakończeniu imprezy. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję wziąć udział w losowaniu nagród Mitsubishi Electric a także zwiedzić najciekawsze zakątki kopalni soli Wieliczka.