Najcięższy reaktor przypłynął do gdańskiej rafinerii

    Najcięższy reaktor instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC), budowanej w ramach Programu 10+, przypłynął do nabrzeża rafinerii Grupy Lotos. Transport i posadowienie blisko 1200-tonowego reaktora będzie zwieńczeniem rozpoczętej w maju największej operacji inżynieryjnej w historii firmy.

    Na początku maja br. do gdańskiej rafinerii przetransportowano trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2700 ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC) budowanej w ramach Programu 10+. Zgodnie z planem, cała operacja ma zakończyć się w sierpniu postawieniem najcięższego reaktora R2.

    MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem instalacja zostanie przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 r.

    Dotychczasowy rekord i tytuł najcięższego urządzenia działającego na terenie gdańskiej rafinerii należał do reaktora instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS) ważącego 713 ton, który został przetransportowany do rafinerii latem ubiegłego roku. Reaktor instalacji HDS właśnie został oddany do użytku.

    Teraz do trzech reaktorów instalacji MHC dołączył najcięższy z nich (R2) ważący blisko 1200 ton.