Najdłuższe na świecie łopaty turbin wiatrowych

    B75 Blade Quantum to najdłuższe na świecie łopaty produkcji Siemensa zastosowane do morskich turbin wiatrowych o mocy 6 MW. Unikalna technologia produkcji łopat pozwala obniżyć ich wagę o 50% i jednocześnie zwiększyć efektywność turbiny wiatrowej.

     

    Siemens wyprodukował pierwszą partię nowych 75–cio metrowych łopat wirnika turbiny wiatrowej o symbolu B75. Jest to najdłuższa na świecie konstrukcja, która zostanie zainstalowana na prototypie turbiny o mocy 6MW. Pierwsze siłownie wiatrowe tego typu zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej, w duńskim Osterild w drugiej połowie 2012 roku. Dotychczasowe testy tego gigantycznego śmigła udowodniły jego ogromną wydajność w szerokim zakresie prędkości wiatru.

    Łopaty  B75 Blade Quantum zostały wyprodukowane z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii, która pozwoliła na obniżenie wagi łopat o około 50 procent, w porównaniu z rozwiązaniami standardowymi Siemens jest jedynym na świecie producentem turbin wiatrowych, których łopaty wirnika wytwarzane są w jednym elemencie bez dodatkowych połączeń. Do produkcji zastosowano opatentowany proces IntegralBlade. Śmigła wirnika wytworzone w ten sposób są niezwykle wytrzymałe i efektywne. Wszystkie te czynniki znacznie poprawiają opłacalność elektrowni wiatrowych. Instalowane do tej pory ciężkie śmigła produkowane w tradycyjnej technologii podlegające ogromnym obciążeniom wymagają instalacji większych gondoli, wież oraz odpowiednio wytrzymałych fundamentów.