Niestandardowe ortezy z drukarki 3D

igus wspiera projekt technologii medycznej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trewirze za pomocą bezsmarowych, miniaturowych systemów prowadzących

Dzięki bezsmarowym prowadnicom liniowym drylin od igus, ortezy mogą być teraz wykonywane na miarę. | Źródło: igus GmbH

Produkcja ortez, które usztywniają zranione palce w szpitalu w rekordowym czasie za pomocą drukarki 3D: studenci Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Trewirze opracowują kompaktową platformę, która mierzy palce. Program wsparcia dla młodych inżynierów igus (Young Engineers Support — YES) pomaga im, dostarczając bezpłatne, miniaturowe prowadnice liniowe.

Trzeba szybko złożyć drabinę po zakończeniu pracy w ogrodzie… uważaj! Za późno: palec wskazujący został głęboko rozcięty. Podróż do szpitala, założenie opatrunku i szyny, aby ustabilizować palec oraz wspomóc proces gojenia. Jednak uczucie to jest dalekie od komfortu, ponieważ ortezy te są zwykle produktami w jednym rozmiarze i nie pasują do wielu pacjentów. Sytuacji tej chcą położyć kres studenci z głównego kampusu technologicznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Trewirze. Dlatego opracowują system, który umożliwia szpitalom, gabinetom lekarskim i sklepom medycznym drukowanie niestandardowych ortez za pomocą drukarki 3D na miejscu — bez długiego czasu oczekiwania. Rozwiązanie składa się z platformy pomiarowej z suwakami, które mierzą wysokość, szerokość, długość i kąt palców — podobnie jak miernik długości stopy w sklepie obuwniczym. Oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo wykorzystuje dane pomiarowe do dostosowania modelu 3D ortezy. Następnie drukarka 3D drukuje szynę.

Prowadnice liniowe igus umożliwiają precyzyjny i higieniczny pomiar palców

Prostota jest kluczem do systemu druku 3D od Trier. Wszystkie komponenty powinny być tak łatwe w obsłudze, jak to tylko możliwe. Jednocześnie muszą one działać w sposób bezawaryjny, higieniczny i niewymagający konserwacji w najmniejszej przestrzeni montażowej. To nie jest dziecinnie proste. Jednym z wyzwań projektowych było na przykład prowadzenie ruchomych suwaków, których końcówki poruszają się wzdłuż przyklejonych miarek centymetrowych podczas pomiaru palców. „Próby samodzielnego wyprodukowania prowadnicy za pomocą drukarki 3D były niezadowalające” — mówi student Allan Schmitz. Zespół zwrócił się zatem do specjalisty w dziedzinie prowadnic liniowych: firmy igus. „Z pomocą gotowych do montażu miniaturowych systemów prowadnic z serii drylin N w rozmiarze montażowym 17, z łatwością wykonaliśmy prowadnice dla naszej płyty pomiarowej”. Studenci przykręcili do platformy trzy aluminiowe cokoły o szerokości zaledwie 17 milimetrów, aby zmierzyć długość, szerokość i wysokość palców. Suwaki, zamontowane na kompaktowych wózkach, 30 milimetrów długości i tylko 6 milimetrów wysokości, poruszają się po szynach dzięki powierzchniom ślizgowym wykonanym z wysokowydajnych polimerów. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z polimerem i stopniowo uwalniane automatycznie, pozwalając na pracę na sucho przy niskim tarciu. „Dzięki temu, że są bezsmarowe, nasze miniaturowe prowadnice liniowe działają precyzyjnie, płynnie, bez konserwacji i wyjątkowo higienicznie w obszarach medycznych przez wiele lat” — mówi Michael Hornung, Menedżer Produktu technologii liniowej drylin i technologii napędowej w igus.

Program wsparcia igus YES

Studenci nie musieli płacić za prowadnice liniowe. Firma igus wspiera projekt w zakresie technologii medycznej bezpłatnymi komponentami — w ramach programu YES. Ten program wsparcia dla młodych profesjonalistów obejmuje materiały, gościnne wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów igus, wycieczki po fabryce i możliwości kariery — takie, jak wejście w świat zawodowy. „Bardzo ważne jest dla nas inwestowanie w młode talenty jutra i promowanie projektów. W ten sposób przyszli specjaliści poznają igus i doceniają fakt, że wszystkie nasze prowadnice liniowe są bezsmarowe — a tym samym nasze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju i recyklingu” — twierdzi Hornung.