NKE – Gotowe do montażu zespoły łożyskowe w obudowach

  Na tegorocznych międzynarodowych branżowych Targach Montażu, Techniki Manipulacyjnej i Automatyki Przemysłowej Motek w Stuttgarcie w Niemczech producent łożysk tocznych – firma NKE Austria GmbH z siedzibą w Steyr zaprezentuje gotowe do montażu zespoły łożyskowe w obudowach o rozmaitych formach. Gotowe do montażu zespoły łożyskowe w obudowach składają się z odlewanej lub wytłaczanej obudowy z osadzonym w niej łożyskiem. Oferują one proste, niezawodne i tanie rozwiązania w zakresie ułożyskowania w technice wydobywczej, np. w konstrukcji taśm transporterowych, a także przy budowie maszyn ciężkich, rolniczych lub w przemyśle stalowym.

  Obudowy zespołów łożyskowych składają się z żeliwa szarego lub tłoczonej blachy stalowej i mogą być łączone z różnymi wkładami łożyskowymi. Obudowy z tłoczonej blachy z żeliwa szarego charakteryzują się wysoką odpornością na odkształcenia i są przystosowane do przyjmowania średnich lub większych obciążeń. W przypadku konstrukcji narażonych na mniejsze obciążenia stosowane mogą być wytłaczane i ocynkowane obudowy z blachy stalowej. Umożliwiają one znacznie prostsze rozwiązania konstrukcyjne i odznaczają się bardzo prostym montażem.

  Wkłady łożyskowe składają się z jednorzędowych łożysk kulkowych z obustronnie umieszczoną izolacją zabezpieczającą przed wilgocią, rozpryskiwaną wodą i kurzem. W zależności od indywidualnych potrzeb stosowane mogą być różne warianty uszczelnienia. Łożyska są mocowane na wale za pomocą bolców gwintowanych lub pierścieni mimośrodowych, co powoduje, że ich montaż jest bardzo łatwy.

  Łożyska są dostarczane z zakładu ze smarem; w przypadku większości oferowanych kombinacji łożysko-obudowa istnieje także możliwość uzupełniającego smarowania łożysk podczas ich eksploatacji, co przedłuża ich żywotność. Oferta produktów obejmuje także model specjalny SQ171, zaopatrzony w powłokę stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie przed korozją.

  Dzięki sferycznemu wykonaniu średnicy zewnętrznej łożyska oraz średnicy wewnętrznej obudowy, zespoły łożyskowe charakteryzuje zdolność do samoregulacji, dzięki czemu na przykład w przypadku ich montażu w konstrukcjach stalowych możliwe jest równoważenie występujących błędów prostoliniowości i kompensacja krzywizn ustawienia. Zespoły łożyskowe NKE mogą zastępować modele wiodących producentów.

  NKE produkuje łożyska standardowe i specjalne dla wszystkich zastosowań przemysłowych. Oprócz prac nad rozwojem produktów i techniki zastosowań, NKE oferuje także bogaty zakres serwisu technicznego i szkoleń. Łożyska toczne NKE są dystrybuowane przez 15 biur dystrybucyjnych i 240 partnerów handlowych w 60 krajach.

  www.nke.at